×
Wyszukaj w serwisie
×

Międzynarodowy Program Profilaktyki Zdrowia Psychicznego Przyjaciele Zippiego

LOGO

 

 

międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

 

międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

 

międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

 

międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

 

międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego

 Przedszkolaki z PP Nr 1 w Lewinie Brzeskim trenują emocje!

Od listopada 2007r. w Przedszkolu Publicznym Nr1 w Lewinie Brzeskim jest realizowany międzynarodowy program profilaktyki zdrowia psychicznego „Przyjaciele Zippiego”.


Realizatorem programu może być tylko  specjalnie przeszkolony nauczyciel. W PP nr 1  jest on prowadzony w grupie dzieci sześcioletnich „Słoneczka” przez dyrektora placówki – mgr Ewę Warchał.

„Przyjaciele Zippiego”  to międzynarodowy program Partnership for Children, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Uczy różnych sposobów radzenia sobie z trudnościami i wykorzystywania nabytych umiejętności w codziennym życiu oraz doskonali relacje dzieci z innymi ludźmi.

Program po raz pierwszy zrealizowano w Danii i na Litwie, a obecnie jest prowadzony w Brazylii, Indiach, Norwegii, Kanadzie w Hong Kongu, a także w Polsce. Promuje on zdrowie psychiczne i emocjonalne u dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Składa się on z 24 spotkań zaplanowanych na cały rok szkolny, podzielonych na 6 części: Uczucia, Komunikacja, Nawiązywanie i Zrywanie Więzi, Rozwiązywanie konfliktów, Przeżywanie zmian i strat, Dajemy sobie radę. Program uczy dzieci:

  • Jak określać własne uczucia i jak o nich rozmawiać, 
  • Jak nawiązywać i utrzymywać przyjaźnie, 
  • Jak rozwiązywać konflikty, 
  • Jak radzić sobie ze zmianą i stratą, 
  • Jak adoptować się do nowych sytuacji, 
  • Jak pomagać innym, 
  • Jak prosić o pomoc i radzić sobie w trudnych sytuacjach, 
  • Jak słuchać uważnie, 
  • Jak mówić przepraszam, 
  • Jak mówić to, co chce się powiedzieć.

Program Przyjaciele Zippiego nie mówi dzieciom co robić, zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów. 

„ Słoneczka” z lewińskiej Jedynki z wielkim zaangażowaniem biorą udział w zajęciach. Program  przyniósł wiele korzyści tysiącom dzieci na świecie. Wierzymy, że i tak samo będzie w przypadku  wychowanków Przedszkola Nr 1 i, że umiejętności nabyte w dzieciństwie w przedszkolu, okażą się im pomocne w okresie dorastania i  w życiu dorosłym.