×
Wyszukaj w serwisie
×

Wieczór kultury kresowej w Łosiowie

  Wieczór poezji i pieśni kresowej 1

 

 

Wieczór poezji i pieśni kresowej 1

 

 

Wieczór poezji i pieśni kresowej 1

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Magiczne słowo „Kresy”, które zwykle integruje mieszkańców Łosiowa, przywiodło w niedzielę 9 marca  do Wiejskiego Domu Kultury seniorki, działaczki, animatorki życia kulturalnego i społecznego Łosiowa.

To dla nich z okazji Dnia Kobiet Biblioteka Publiczna  w Łosiowie zadedykowała „Wieczór poezji i pieśni kresowej”, a członkinie Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały poczęstunek. W spotkaniu uczestniczyło blisko 60 kobiet, którym na wstępie złożył życzenia Przewodniczący Rady Miejskiej Lewina Brzeskiego, a zarazem sołtys Łosiowa Mieczysław Adaszyński.

Wieczór rozpoczął zespół Łosiowianie piosenką „Szumcie nam wichry ziemi wołyńskiej”, która wprowadziła widownię w czekającą ucztę słowno – muzyczną, były liczne wiersze prezentowane przez Lidię Surowiec z Emeryckiego Klubu Literackiego z Brzegu, a także wiersze recytowane przez Łosiowian: Ludwikę Chojnacką, Kazimierę Zielińską, Franciszka Zielińskiego, Tadeusza Ufę. Poezja przeplatała się z pieśniami kresowymi                 i patriotycznymi. Recytowano wiersze między innymi Anny Sulimy, Janusza Pyzińskiego, Wacława Stankiewicza, Tadeusza Kukowskiego, Józefa Chimiaka, a większość śpiewanych piosenek to zasłyszane w dzieciństwie i młodości piosenki przywiezione z Kresów przez członków zespołu. Dzięki temu nadal żyją i są przekazywane młodemu pokoleniu.
Uczestnicząca w spotkaniu seniorka, wieloletnia przewodnicząca KGW w Łosiowie pani Stanisława Kukurowska przeczytała artykuł z prasy o historii swojej miejscowości Czerwonogród. Było to spontaniczne wystąpienie, a artykuł poruszał między innymi sprawy mordów UPA w tej miejscowości. Nie da się mówić o kresach bez tej części historii, bynajmniej w Łosiowie, temat ten zawsze jest obecny, jeśli nie w słowach, to w myślach. Przez wiele lat fałszowana historia na szczęście ma szanse teraz ujrzeć światło dzienne, jest badana, opisywana przez młodych historyków i studentów – także z Łosiowa. W łosiowskiej bibliotece są gromadzone książki, dokumenty, wycinki prasowe, nagrania VHS i inne materiały dotyczące Kresów Wschodnich, które były wystawione podczas niedzielnego spotkania.

Na koniec wędrówki po Kresach pani Lidia Surowiec odczytała wiersze o Łosiowie, a Franciszek Zieliński odczytał wiersz pt. „Tutaj zostanę” Janusza Pyzińskiego, w ten sposób  zaakcentowano przywiązanie do ukochanej miejscowości.

 „… tutaj mi ziemi wystarczy pod jodłą
 gdzie nie ma miedzy i nie ma rozpaczy
 tu moje miejsce na ławce pod płotem
 tu moja świętość - nadzieja zielona
 zapachu siana, jesieni i wiosen
 tu na Wielkanoc chaty bielone
 i sady białe, majowe, zimowe
 tu pozostanę, tutaj moja miłość
pierwsza, ostatnia i wieczna ...”

Scenariusz spotkania opracowała i prowadziła Ludwika Chojnacka.