×
Wyszukaj w serwisie
×

Już czas na turystyczne wyprawy uczniów i rodziców lewińskiej podstawówki

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Uczestnicy rajdu

Wiosna wprawdzie trwa już od trzech tygodni, ale uczniowie i rodzice Publicznej Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim  powitali ją w ubiegły weekend.
Tradycją szkoły jest rajd  na Ślężę  - „Powitanie wiosny”,  który  od lat  cieszy się dużą popularnością wśród uczniów.

Z Sobótki, trudnym,  czerwonym szlakiem  przez  Wieżycę  (415 m npm) na szczyt  Ślęży(718 m npm) „wdrapało” się  50 uczniów z klas IV – VI .  Wysoko wypiętrzona sylwetka Ślęży (dawny, wygasły wulkan) już   w  czasach prasłowiańskich przyciągała uwagę ludzi. Często tonąca w chmurach i mgle nadała nazwę plemionom zamieszkującym dorzecze Odry: „slen” – prasłowiańska mgła, stąd, Ślęża, Ślężanie.   Stała się więc Ślęża miejscem kultu i siedzibą bóstw – „Śląski Olimp”. Dzieci podziwiały charakterystyczne kultowe  rzeźby  kamienne: „Pannę z rybą”   i „Niedźwiedzia”.

Na szczycie zobaczyły   kościółek z XIX w. wybudowany w miejscu zamku – siedziby rycerzy – rabusiów, a także  wysoki, widoczny z daleka maszt Telewizji Wrocławskiej. Atrakcją było oglądanie panoramy Niziny Śląskiej z  górującej na szczycie  wieży widokowej.

Po  zasłużonym odpoczynku  w schronisku „Na Ślęży” niebieskim szlakiem rajdowi cze wyruszyli w drogę powrotną do Sobótki Zachodniej.  Dzieci określiły tę drogę jako ekstremalną – stroma w dół wymagała prawdziwie górskich umiejętności  wędrowania.

Wyprawy na Ślężę pozazdrościli starszym dzieciom rodzice -  dla nich więc zorganizowany został, również tradycyjny już,  rajd rodzinny. Wraz ze swoimi młodszymi dziećmi (głównie z klas I – III)  wyruszyli  do Kletna w Masywie Śnieżnika.

Najpierw zwiedzili Muzeum Ziemi, gdzie podziwiali piękne kamienie, minerały i skały z całego świata oraz lokalne – występujące w okolicznych górach. W kolekcji znajdują się m.in. odciski łap dinozaurów z Gór Świętokrzyskich, skamieniałe formy flory i fauny sprzed 250 mln lat. Największą atrakcją muzeum jest skamieniałe gniazdo z jajami dinozaura – jedyny taki okaz w Polsce. Przy muzeum wszyscy robili  sobie zdjęcia    z dinozaurami naturalnej wielkości znajdującymi się   w istniejącym obok muzeum „Parku Jurajskim”.   

Następnie wyruszyli drogą (ok.1,5 km) do Jaskini Niedźwiedziej - najdłuższej w polskiej części Sudetów, w Masywie Śnieżnika. Największe wrażenie zarówno na dzieciach jak i ich rodzicach zrobiły znajdujące się wewnątrz nacieki : stalaktyty i stalagmity w przeróżnych formach i kształtach.

Obie wyprawy udały się znakomicie, pogoda dopisała, zadowoleni uczestnicy powrócili do domów  z mocnym postanowieniem wzięcia udziału w kolejnych takich  wyjazdach.

Emilia Nowak
Joanna Taratuta