×
Wyszukaj w serwisie
×

Historia i zabytki Łosiowa

 tablica pamiątkowa z okazji 810 lecia Łosiowa

Kościół w Łosiowie

Krzyż Maltański w kościele w Łosiowie

Kościół w Łosiowie

św. Nepomucen - Łosiów

pałac w Łosiowie

Łosiów w dokumentach pojawia się jako Lossowe /1238/ i Lossow /1284/. Z zachowanych dokumentów wynika również, że Łosiów od okresu wczesnohistorycznego był własnością zakonu joannitów, którzy akt nadania otrzymali od księcia Henryka Brodatego .

Do nich należał też kościół św. Jana Chrzciciela wpisany obecnie do wojewódzkiego rejestru zabytków. Pierwsze wzmianki na temat kościoła  p.w. św. Jana Chrzciciela pojawiły się już w 1255r. jako własność zakonu joanitów, później do 1810r. własność zakonu rycerzy maltańskich. W XVI w. świątynia znajdowała się w rękach protestantów.
 
Do 1810 roku istniało to komturstwo Zakonu Maltańskiego. Obecny kościół zbudowano w 1703 roku, powiększono w katach 1728 - 1731. Wieża barokowa dwukondygnacyjna nakryta baniastym hełmem z latarnia. Trójboczne prezbiterium, kolebkowe sklepienie nawy. Wystrój barokowy. Polichromia z pierwszej połowy XVIII wieku.
 
W prezbiterium na sklepieniu scena narodzin oraz Trójca Święta, po bokach medaliony ze scenami z życia św. Jana Chrzciciela. Na szczycie nawy i w prezbiterium krzyże Joannitów. Z tego samego okresu ołtarz główny z rzeźbami św. Jana Nepomucena i aniołów. W bocznym ołtarzu figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem - gotycka z 1420 roku. Ciekawe obrazy i płyty nagrobne min. komtura Fryderyka von Pannwitz zmarłego w 1580 r, proboszcza Krzysztofa Hanniusa zmarłego w 1617 roku, czy Franciszka Teodora von Jurstin zmarłego w 1694 roku.

Łosiów położony jest na stoku wału o płaskim wierzchołku i swoją nazwę zawdzięcza przezwisku Łoś /1427r./. Nie można również wykluczyć jej pochodzenia topograficznego, w tym przypadku dotyczyłoby łosia, zwierzęcia być może ongiś tu występującego.

Wzdłuż ul. Głównej między starymi lipami drobnolistnymi przed plebanią znajduje się XIX wieczna figura św.Nepomucena.

W centrum parku w świetnym stanie technicznym pałac z końca XIX wieku .

Na zachodnie stronie wsi znajduje się cmentarz założony w XIXw. Do tej pory zachowało się na starym, murze cmentarnym kilka epitafiów z XIXw.

 Kościół w Łosiowie  Kościół w Łosiowie   Kościół w Łosiowie  Kościół w Łosiowie

Kościół w Łosiowie