×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejskie Dni Dziedzictwa 2008

edd-plakat.jpeg  

edd2008_edd.jpeg

Gmina Lewin Brzeski po raz drugi przyłączyła się do Europejskich Dni Dziedzictwa, jednej z najważniejszych i zarazem najbardziej masowych akcji promujących zabytki. Szacuje się, że uczestniczą w niej 22 miliony Europejczyków. W Polsce w ubiegłym roku z tej okazji odbyło się 1300 imprez kulturalnych, w których udział wzięło ponad 300 tys. osób. W województwie opolskim 22 organizatorów zorganizowano ponad 50 imprez w 23 miejscowościach. Udział w nich wzięło ok. 12500 osób.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest poszerzanie wiedzy społeczeństw europejskich na temat ich własnego i wspólnego dziedzictwa kulturowego. Jednym ze sposobów jest bezpłatny dostęp do zwiedzania zabytków i innych obiektów kultury: muzeów, skansenów, parków, ogrodów, które na co dzień są niedostępne, lub też do których wstęp wiąże się z opłatami. Organizatorzy zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, promują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje. Obchody EDD mają dodatkowo uwrażliwić społeczeństwo na problematykę ochrony zabytków i szeroko pojętego
dziedzictwa. Imprezy adresowane są przede wszystkim do miejscowej społeczności, która ma możliwość lepszego poznania obiektów ważnych dla historii i tożsamości danego miejsca czy regionu.