×
Wyszukaj w serwisie
×

APEL

zdjecie do apelu.jpeg  


DRODZY MIESZKAŃCY GMINY LEWIN BRZESKI
W ZWIAZKU Z OBOWIAZUJACĄ PORĄ ROKU – ZIMĄ,
KTÓRA JEST NIEZWYKLE TRUDNA DLA ZWIERZAT,
UPRZEJMIE PROSIMY O SZCZEGÓLNE ZATROSZCZENIE SIĘ
O LOS SWOICH ZWIERZĄT !!!

Jak wiemy z doświadczenia prawie w każdej wiejskiej zagrodzie jest pies i kot, a warunki bytowania zwierząt są często skandaliczne.

Nie pozwólmy cierpieć zwierzętom, które są od nas uzależnione !


Obowiązujące warunki bytowe psów i kotów w myśl ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt i wytycznych Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Warszawie:

I. Stan zdrowia
• Psa należy regularnie szczepić, odrobaczać i przeprowadzać odpchlenie.
• Nie wolno rozmnażać psów i kotów bez potrzeby (kotki należy sterylizować). Zbędne szczenięta i kocięta należy zaraz po urodzeniu (ślepe) poddać eutanazji u lekarza weterynarii.
• Zgodnie z ustawa o ochronie zwierząt karalne jest inne uśmiercanie psów i kotów niż eutanazja wykonana przez weterynarza.
II. Żywienie
• Pies musi być codziennie regularnie karmiony ciepłą, treściwą karmą (kasza, makaron, odpady mięsne, kości, warzywa).
• W czasie mrozu należy psu, co najmniej dwa razy dziennie, podawać wodę ocieploną.
• Karmić należy także koty przebywające na terenie gospodarstwa.
III. Warunki przetrzymywania psa
• Buda musi chronić przed wiatrem, zimnem i wilgocią, a jej rozmiary musza być dostosowane do wielkości psa (wysokość wewnątrz umożliwiająca zwierzęciu postawę stojącą). Zbyt duża buda dla niewielkich psów jest niewskazana. Ściany budy i podłoga powinny być wykonane z dwóch warstw desek i ocieplone materiałem izolującym. Dach budy uchylny, jednospadowy do tyłu. Przed budą powinien być drewniany podest, żeby zwierzę nie leżało bezpośrednio na ziemi lub betonie. Budę należy wyścielić słomą w miarę potrzeby zmienianą i uzupełnianą przed zimą. Buda powinna stać w siatkowanym kojcu częściowo zadaszonym dla ochrony przez słońcem i deszczem. W razie braku kojca tymczasowym rozwiązaniem jest trzymanie psa na mocnej uwięzi długości minimum 3 m. Na szyi psa musi być wygodna, skórzana obroża, a łańcuch musi posiadać obrotowe ogniwo zapobiegające skręcaniu się uwięzi. Na łańcuch uwiązać można psa dopiero w ósmym miesiącu życia. Pies musi być codziennie spuszczany z łańcucha lub wypuszczany z kojca w celu swobodnego wybiegania się na przynajmniej dwie godziny dziennie. Psy trzymane ciągle na uwięzi i w małych kojcach, pozbawione ruchu stają się agresywne. Ponieważ psy mają doskonały słuch ciągłe brzęczenie metalowego łańcucha (jeżeli pies jest trzymany na łańcuchu) powoduje jego cierpienie i agresywność. Jeżeli psy są trzymane w pomieszczeniach, w których temperatura spada poniżej 16 stopni, muszą mieć wstawione do tych pomieszczeń budy.


Zwierze jest istotą żyjącą, zdolną do odczuwania cierpienia. Człowiek jest jej winien poszanowanie, ochronę i opiekę.