×
Wyszukaj w serwisie
×

Strażacy w przedszkolu w Skorogoszczy

20090604.jpeg

W czwartkowe przedpołudnie na sygnale wjechały na nasz ogród przedszkolny dwa wozy strażackie z jednostek OSP w Skorogoszczy oraz Lewina Brzeskiego. Strażacy ogłosili alarm, całe nasze przedszkole zostało ewakuowane. Jak się później okazało, były to tylko próbne ćwiczenia, które dostarczyły naszym przedszkolakom wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Wizyta strażaków w naszej placówce wzbudziła ogromne zainteresowanie przedszkolaków.

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Jak zawsze największe zainteresowanie wzbudziły wozy strażackie, którymi przyjechali strażacy. Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy strażacy, w jaki sposób zakłada się usztywniony kołnierz na szyję i jak przypina się rannego do noszy. Dzieci dowiedziały się, co należy zrobić na wypadek pożaru podczas nieobecności rodziców. Wielką atrakcją okazał się samochód gaśniczy, za kierownicą którego chciało usiąść każde dziecko. Z zaciekawieniem oglądali węże, prądownice i inne elementy wyposażenia wozu. Na koniec strażacy urządzili prawdziwy popis, z prądnicy i działka popłynęła woda.

Takie spotkania są bardzo korzystne - dzieci nie tylko poznają trudną i niebezpieczną pracę strażaków, ale także uczą się właściwych zachowań, wiedzą jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo, zaznajamiają się z sytuacjami, w których powinny korzystać z numerów alarmowych uczą samodzielności, umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

To spotkanie z pewnością na długo pozostanie w pamięci dzieci. Być może niektórzy z uczestników tego wydarzenia, gdy dorosną, zasilą strażackie szeregi, by nieść pomoc innym ludziom. Na zakończenie spotkania dzieci wręczyły zaproszonym gościom podziękowania. Strażacy odwzajemnili się maskotką – „słonik strażak” oraz słodyczami.

Bardzo dziękujemy Panom z jednostek OSP w Skorogoszczy i Lewina Brzeskiego oraz Panu Piotrowi Cierpiszowi za przekazanie ogromnej wiedzy i zaprezentowanie w bardzo atrakcyjnej formie ciężkiej i odpowiedzialnej pracy, jaką na co dzień wykonują strażacy.
 

2.jpeg