×
Wyszukaj w serwisie
×

Spotkanie autorskie w Łosiowie

IM000440.jpeg

 

IM000441.jpeg  

15 lipca 2009 r. w Bibliotece w Łosiowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, w którym uczestniczyła Maria Skibińska-Szpineta, 91 letnia mieszkanka Brzegu, autorka książki „Tak blisko, a tak daleko” a spotkanie prowadził Józef Chimiak z Emeryckiego Klubu Literackiego w Brzegu.

„Człowiek jest silny i wytrzymały jak drzewo, które umarło stojąc. Nie zazieleni się już, nie wyrośnie na nim żaden liść i nie wyda ono już owocu. A jednak stoi i długo by stało, gdyby go nie ścięto…”

Ta wzruszająca książka opowiada w niepospolity sposób o dziejach rodziny wywodzącej się z arystokracji włoskiej, która niemalże z dnia na dzień stała się rodziną żebraczą. Książka jest oparta na faktycznych dziejach rodziny di Bernardyni, z której pochodzi matka pani Marii. Zakochuje się ona w młodym polskim inżynierze Skibińskim i wkrótce się zakładają szczęśliwą rodzinę. Mąż jednak ma marzenie wrócić do Polski i zbudować pod Tarnopolem fabrykę tytoniu i w końcu rodzina wyjeżdża z Włoch lecz od tej pory ich życie jest pasmem udręki i zmagań z biedą i głodem. Autorka umieszcza w książce wiele opisów przyrody ,która współuczestniczy w fabule książki i w mistrzowski sposób przenosi czytelnika w świat zadumy nad sensem życia, nad siłami natury, oraz tymi nadprzyrodzonymi, które kierują losem człowieka, a człowiek godzi się na to co mu przygotował los i dzielnie to znosi. W książce można znaleźć wiele mądrości życiowych, które pani Maria chce przekazać po to by łatwiej było nam żyć.

Podczas spotkania odczytano również nie wydane jeszcze wiersze autorki, które zawierają wiele wskazówek popartych doświadczeniem życiowym i dostarczają odbiorcom niezwykłych wzruszeń.

Wszyscy uczestnicy stwierdzili, że spotkanie to było wielką strawą duchową oraz niezapomnianych przeżyciem.


Ludwika Chojnacka