×
Wyszukaj w serwisie
×

Jak skreślano PRL - wystawa w Lewinie

Jak skreślano PRL małe.jpeg

DSC02795małe.jpeg

DSC02794mały.jpeg

DSC02793małe.jpeg

DSC02790małe.jpeg

DSC02788mały.jpeg

_minizdjecie4365

 Od 18 do 28 sierpnia b.r. na Rynku w Lewinie Brzeskim prezentowana jest plenerowa wystawa pt. "Jak skreślano PRL". Wystawa przypomina ważne wydarzenia z dziejów Polski, jakim były wolne wybory z 4 czerwca 1989r.

W czerwcu wystawa była prezentowana na rynku w Opolu. Była to wówczas okazja do uhonorowania wielu działaczy "Solidarności" przez Marszałka Województwa Opolskiego Józefa Sebestę.

4 czerwca 1989 r. dano nam wreszcie szansę wolnego głosowania. Tego dnia ówczesna władza doznała szoku. Gdy podliczono wyniki, okazało się, że z uzgodnionych w ramach kontraktu okołostołowego 161 miejsc dla bezpartyjnych ekipa Wałęsy obsadziła aż 160 przy miażdżącej przewadze głosów! Wybory te były także rodzajem plebiscytu, w którym wyborcy ostentacyjnie skreślili PRL - z jej ustrojem, grą pozorów, brakiem perspektyw, cywilizacyjnym zacofaniem...

Proces skreślania PRL-u doprowadził do utworzenia pierwszego w krajach realnego socjalizmu rządu z niekomunistycznym premierem. To był pierwszy i najważniejszy krok ku zmianie narzuconego przez rosyjskiego okupanta ustroju. Właśnie minęło 20 lat od tego wydarzenia. Wystawę upamiętniającą te chwile można oglądać na Bastionie św. Jadwigi (ul. Piastowska 19). To dobra lekcja historii dla młodych i przypomnienie tamtych dni dla starszych. Warto zajrzeć na bastion.

(tekst: www.ndk.nysa.pl)

 

 Wystawę przygotował Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Opola, NTO i opolski oddział Gazety Wyborczej.
Wiele zaprezentowanych na niej materiałów pochodzi natomiast z prywatnych zbiorów Jana Całki, lidera Solidarności w 1989 r.

Organizatorem wystawy w Lewinie Brzeskim jest Urząd Miejski przy pomocy Stowarzyszenia Rozwoju Gminy Lewin Brzeski "Nasza Gmina".