×
Wyszukaj w serwisie
×

Dokarmiajmy łabędzie

 Łabędzie
 

W związku z panującym okresem mrozów oraz obfitych śniegów, uprzejmie prosimy o dokarmianie łabędzi, znajdujących się na brzegu rzeki Nysy Kłodzkiej w Lewinie Brzeskim – teren amfiteatru.
Informujemy, że dokarmianie powinno być prowadzone we właściwy sposób i odpowiednią karmą, ponieważ łabędź jest roślinożercą, można mu podawać wyłącznie pokarm roślinny.

Najlepsze są ziarna zbóż i surowe lub gotowane bez soli, drobno pokrojone warzywa. Chleb - koniecznie świeży i drobno pokrojony - może stanowić tylko pokarm uzupełniający. Podawane porcje muszą być na bieżąco zjadane. Nie mogą leżeć, zamarzać czy pleśnieć. Niestety, często łabędziom podaje się resztki z posiłków człowieka, zeschnięty lub spleśniały chleb czy szkodliwe dla nich słone chipsy lub paluszki. Jest to bezmyślne działanie na szkodę łabędzi i powoduje poważne schorzenia przewodu pokarmowego. Warto sobie uzmysłowić, że przez źle zrozumianą "uczynność" niektórych ludzi, zimujące w miastach łabędzie często przez parę mroźnych miesięcy chorują na chroniczną biegunkę i chorobę zwaną kwasicą.

Prosimy również o rozważne interwencje w sprawie przymarznięcia łabędzi do tafli lodu, ponieważ z reguły okazuje się, że łabędzie po prostu siedzą na lodzie. Nie ruszają się wtedy i oszczędzają potrzebną im energię (zgromadzoną na zimę w postaci grubej warstwy tłuszczu). Niepotrzebnie je płosząc jedynie się im szkodzi. Łabędź potrafi przesiedzieć w ten sposób wiele dni bez uszczerbku na zdrowiu. 

 

Z poważaniem
Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska
Urząd Miejski w Lewinie Brzeskim


Źródło:
http://www.salamandra.org.pl