×
Wyszukaj w serwisie
×

Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny o Czterolistną Koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę

 

Dnia 10.03.2010r. w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Lewinie Brzeskim odbył się Międzyprzedszkolny Konkurs Ekologiczny o Czterolistną Koniczynkę, pod hasłem „Podróż do Ekolandii”. Imprezę zorganizowały i poprowadziły nauczycielki z PP nr 1: mgr Aldona Bednarz, mgr Dorota Konopacka oraz mgr Katarzyna Puzio. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych oraz rozbudzanie troski o obecną i przyszłą jakość życia na Ziemi.

 W konkursie wzięły udział 6-latki z Przedszkola Publicznego nr 1 (drużyna żółtych) oraz z Przedszkola Publicznego nr 2 (drużyna zielonych) w Lewinie Brzeskim. Przebieg konkursu nadzorowała komisja, w której skład weszły: pani dyrektor PP nr 1 mgr Ewa Warchał, pani dyrektor PP nr 2 mgr Dorota Mościcka oraz przedstawicielka Wydziały Ochrony Środowiska w Lewinie Brzeskim pani mgr Sylwia Tokarz-Rak.

Całość składała się z konkurencji sprawnościowych oraz turnieju wiedzy. Uczestników przywitały „Pajacyki” – 6-latki z Przedszkola nr 1 inscenizacją pt. „Ekologia”, w której mądra sowa wyjaśniła dzieciom znaczenie tego słowa. Podczas konkursu przedszkolaki podróżowały przez różne krainy tj. Kraina Czystej Wody, Pięknych Roślin, Wesołych Zwierząt, Świeżego powietrza a także przez Krainę Ciszy i Śmieci a celem ich wędrówki była Ekolandia. Każda kraina, kryła wiele niespodzianek w postaci zadań konkursowych, w których dzieci musiały wykazać się dużą wiedzą ekologiczną zarówno w teorii jak i w praktyce. Wędrówka zaczęła się od Krainy Czystej Wody, w której przedszkolaki mogły udowodnić, że potrafią oszczędzać wodę przenosząc pełne jej kubki slalomem do mety, tak aby nie uronić ani jednej kropli. Zawodnicy spisali się na medal i ruszyli do Krainy Pięknych Roślin, w której wspólnie zasadzili tajemnicze kwiaty w swoich doniczkach. Kolejnym przystankiem była Kraina Świeżego Powietrza, gdzie poproszono uczestników drużyn o nadmuchanie balonów jak największą ilością powietrza. Gdy zadanie zostało wykonane, dzieci wyruszyły do Krainy Wesołych zwierząt, w której dzięki pracy z edukacyjnym programem komputerowym mogły wykazać się znajomością zwierząt, zarówno tych z naszego podwórka jak i z dalszych stron świata. W krainie Śmieci dzieci segregowały odpady, aby można było chociaż część z nich ponownie wykorzystać a w Krainie Ciszy słuchały w skupieniu odgłosów przyrody. Ostatnim przystankiem przed Ekolandią była Kraina Ekoludka, przyjaciela przyrody, który przygotował dla przedszkolaków specjalne pytania ekologiczne, żeby sprawdzić, czy dzieci posiadają wystarczająca wiedzę przyrodniczą. Okazało się, że uczestnicy doskonale poradzili sobie z tym zadaniem i w nagrodę wyruszyli do Ekolandii, w której czekał na nich owocowy poczęstunek pełen witamin, następnie jak przystało na mieszkańców Ekolandii dzieci zaprezentowały wiersze i piosenki o tematyce ekologicznej.

Przedszkolaki z obu drużyn wykazały się dużą wiedzą o środowisku przyrodniczym, w którym żyją, prawach w nim rządzących, zależnościach i skutkach ingerencji człowieka. Poziom wiedzy był bardzo wyrównany w wyniku czego zarówno drużyna żółtych jak i zielonych otrzymała główną nagrodę: statuetkę Czterolistnej Koniczynki i dyplom za udział  w konkursie.  Na koniec wszystkie dzieci złożyły przyrzeczenie ekologa, w którym zobligowali się do dbania o przyrodę.

Publiczne Przedszkole nr 1 w Lewinie Brzeskim już od kilku lat podejmuje działania proekologiczne, dlatego też realizacja Konkursu Ekologicznego zostanie na stałe włączona do przedszkolnego kalendarza imprez  w myśl słów  Floriana Plita-„Mamy tylko jedną Ziemię, a jej przyszłość zależy od każdego, na pozór niewielkiego,  ludzkiego działania, zależy od każdego z nas.”          

Katarzyna Puzio
 

 

Konkurs o Czterolistną koniczynkę   Konkurs o Czterolistną koniczynkę   Konkurs o Czterolistną koniczynkę    Konkurs o Czterolistną koniczynkę

Konkurs o Czterolistną koniczynkę    Konkurs o Czterolistną koniczynkę    Konkurs o Czterolistną koniczynkę