×
Wyszukaj w serwisie
×

Być kobietą, być kobietą …

dzień kobiet

 

 

dzień kobiet

 

 

dzień kobiet

 

 

dzień kobiet

 

 

dzień kobiet  

 I znowu mieliśmy malutki dylemacik - obchodzić TO ŚWIĘTO, czy też nie? Otóż zdaniem zapytanych przypadkowo, losowo, czy nawet może celowo kobiet i kobietek – bezwarunkowo należy TO ŚWIĘTO obchodzić, celebrować, czcić, ukwiecić i ozdobić!!! Rzecz jasna mowa tu o DNIU KOBIET , którego nie chcą obchodzić chyba tylko mężczyźni. Każda bowiem okazja, żeby obdarować kobiety kwiatami, czekoladkami, drobnymi upominkami jest świetna, mądra i trafiona. Dlatego też w Publicznej Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim nazwaliśmy owo dyskusyjne święto Dniem Kobiet i Dziewcząt i co roku staramy się je należycie przeżyć.

8 marca przed rozpoczęciem lekcji panowie wręczyli paniom kwiatka, którym był wiosenny tulipan, a gdyby to był niesłusznie skrzywdzony goździk, to też by było ślicznie! Miły akcent na rozpoczęcie dnia, trzeba przyznać, dlatego we wspaniałych humorach udałyśmy się do pracy i nauki. W klasach chłopcy pamiętali o święcie koleżanek i przygotowali różne miłe niespodzianki; kwiatki, słodycze, zabawne upominki własnego pomysłu i wykonania, programy artystyczne, itp.

Następnie podczas trzeciej lekcji wszyscy spotkaliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie swój program zatytułowany właśnie „Być kobietą, być kobietą…” zaprezentowali szkolni artyści z koła teatralnego.  Cały pomysł oparty był na spacerku po czasie i przestrzeni, czyli - kobiety w różnych epokach i realiach. Najpierw kobiety jaskiniowe wpadły na scenę przy dźwiękach melodii z filmu o Flinstonach. W swoim dialogu pastwiły się trochę nad nieudolnością osobnika jaskiniowego , który nie potrafił  upolować i przywlec mamuta. Potem zaprezentowały się starożytne piękności, one też nie były zadowolone z zachowania ówczesnych mężczyzn. Kolejne były urocze, acz kapryśne ,damy, które dały popis wybrzydzania na toporność i zwyczajność panów. Kobiety współczesne wkroczyły na scenę objuczone laptopami, komórkami, torbami z zakupami i także pomstowały na swój los u boku mężczyzn. Natomiast powiew nadziei przyniosło pojawienie się kobiet przyszłości, bo one zapanowały nad tym całym rozgardiaszem sprokurowanym przez man`ów… Zdominowały zniewieściałych panów, zapędziły do kuchni i pieluch, a same… użalały się nad swoim babskim losem.

Chociaż aktorki grające w przedstawieniu były bardzo młode, przekonująco kreowały swoje role. Pewnie narzekanie na mężczyzn wyssały z mlekiem matki i powtarzały odwieczne opinie. A przecież wiadomo, że kobiety i mężczyźni pochodzą z innych planet, jak więc możliwe miało być uzyskanie konsensusu? A gdyby był, to o czym traktowałby scenariusz przedstawienia? O jakimś nudnym, sielankowym żywocie? Niech już tak zostanie-taki spór na niby… A za rok znowu spotkamy się w miłej, świątecznej atmosferze DNIA KOBIET !!!


Jolanta Łuczyńska
opiekunka koła teatralnego