×
Wyszukaj w serwisie
×

Wiosna, cieplejszy wieje wiatr

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny

powitanie wiosny  

Od zawsze wiadomo, że na przyjęcie ważnego gościa trzeba się należycie przygotować, dlatego na okoliczność nadejścia wiosny poczyniliśmy stosowne przygotowania. Jak co roku Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej  im. Mikołaja Kopernika w Lewinie Brzeskim ogłosił konkurs na najpiękniejszą marzannę i w klasach zawrzała praca. Ustalono, że marzanna ma być:
• ekologiczna
• łatwopalna
• przygotowana zespołowo w klasach
• śliczna

Kukły marzann zaprezentowane podczas zmagań konkursowych (zmagała się komisja, bo wybrać było trudno), były jak należy-spełniały wymogi konkursowe, a nawet je przewyższały. Na fotografiach widać jak pięknie się postarali wszyscy je przygotowujący. Wybór miss marzann sprawił sporo problemów, ale ostatecznie zwyciężyła panna marzanna gazetowa. Spaliła się błyskawicznie, to fakt. Pozostałe kukły też nie sprawiały nam kłopotów, bo spłonęły bohatersko, widowiskowo i szybko. Tym samym nie pozwoliły wiośnie dłużej się ociągać z nadejściem w nasze strony. Tu trzeba przyznać, że niektórym autorom marzann trudno było rozstać się ze swoim dziełem i łza się w oku kręciła, ale odwieczne prawo ostatecznego przegonienia zimy wzięło górę nad sentymentami i jak obyczaj każe, zaprosiliśmy wiosnę do nas z pompą i paradą!

W celu uświadomienia wszystkim znaczenia obrzędu topienia lub palenia marzanny szkolne koło teatralne przygotowało i wyemitowało przez radiowęzeł audycję poświęcona tej tematyce. Była w niej mowa o obyczajach, których czasami się wstydzimy, więc spychamy pomiędzy starocie na strychu pamięci. Ku wesołości były piosenki o wiośnie, wierszyki radosne, bo wiosenne, oraz pochwała szacunku dla zwyczajów przodków.

Należy pamiętać o tym, co było. To nasza historia, kultura, korzenie…                
"A przy tym -„Wiosna, wiosna jest nareszcie!”


                   Jolanta Łuczyńska
Opiekunka SU