×
Wyszukaj w serwisie
×

Wspomnienie o Krzysztofie Tomczaku

 

W poniedziałek, 9 sierpnia, zmarł nagle nasz  nieodżałowany przyjaciel i kolega Krzysztof Tomczak, zasłużony społecznik, współtwórca i opiekun szlaku św. Jakuba Via Regia w rejonie Skorogoszczy i Brzegu. Krzysztof był Radnym dwóch kadencji, współzałożycielem i Przewodniczącym Zespołu Parafialnego Caritas w Skorogoszczy, członkiem Rady Parafialnej, prezesem Stowarzyszenia Miłośników Turystyki “W Drodze” w Skorogoszczy,  sekretarzem zarządu  Stowarzyszenia “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”, członkiem TRL „Zielony Most” w Skorogoszczy …

Krzysztof Tomczak - spacer po rynku Lwowa 28.06.2010, autor S.Duda1

Pogrzeb miał miejsce w kościele św. Jakuba w Skorogoszczy w czwartek, 12 sierpnia. W ostatnią drogę „pielgrzymią” za trumną Krzysztofa  podążała rodzina oraz  ogromna rzesza  przyjaciół, kolegów i zwykłych  ludzi, którym był oddany. Trudno uwierzyć, że nie ma go dziś już między nami, a przecież  jeszcze tak  niedawno prowadził wraz z parafialną Caritas akcję zbierana środków dla powodzian z Tuchowa na Ziemi Tarnowskiej. W dniu swojej  śmierci zorganizował jeszcze wyjazd autokarowy dla dzieci do parku dinozaurów w Krasiejowie.

Krzysztof żył niezwykle aktywnie, będąc przedsiębiorcą i dbając o swoją rodzinę nie zapominał o wspólnocie parafialnej, lokalnej i krajowej. Utrzymywał liczne kontakty przyjacielskie w kraju i zagranicą. Był szczególnie wrażliwy na tych najbardziej bezradnych i samotnych. To z jego inicjatywy organizowane były w Skorogoszczy wigilijne i wielkanocne spotkania dla tych osób. Pomagał rozwiązywać wiele problemów, także i osobistych. Posiadał nieprzeciętny talent organizacyjny, potrafił zaszczepić wiele ciekawych pomysłów, którym nadawał realny kształt.

Krzysztof Tomczak - Kraków Piwnica Pod Baranami - czerwiec 2007, autor S.Duda   Krzysztof Tomczak - Praga 26.06.2009, autor S.Duda   Krzysztof Tomczak - Wilno 27.06.2008, autor S.Duda

Był zaangażowanym samorządowcem, radnym Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim w kadencji 1998 – 2002 i 2002 - 2006. Od 29 października 1998r.  do  02 lutego 1999r  pełnił funkcje członka Zarządu Miasta i Gminy i Zastępcy Burmistrza. Od lutego 1999 do 2006 roku był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej i członkiem Komisji Rozwoju Gospodarczego. W tym czasie dał się poznać jako niezwykle aktywny i twórczy Radny.
To min. dzięki jego konsekwentnemu podejściu udało się uruchomić w Skorogoszczy Gimnazjum Publiczne, wybudować salę gimnastyczną z zapleczem w Szkole Podstawowej w Skorogoszczy, zrealizować wiele cennych projektów oraz  przeprowadzić pomyślne dla społeczności lokalnej uchwały Rady Miejskiej. Za działalność na rzecz dzieci i młodzieży odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wspierał także działalność Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Pomóżmy Im” w Lewinie Brzeskim.

Trudno wyliczyć wszystkie charytatywne inicjatywy, którym Krzysztof się poświęcał. W pamięci pozostaną nam  wymowne gesty zbierania pieniędzy do puszki, czy wrzucanie tzw. grosika do kapelusza w bardziej kameralnych okolicznościach. Z nieskrywaną radością przyjął fakt uruchomienia Stacji Opieki Caritas w Skorogoszczy, o którą osobiście zabiegał,   niosącej pomoc pielęgniarską osobom starszym i chorym z terenu gminy.

Wiele dziewcząt i chłopców uczestniczyło w organizowanych przez Krzysztofa wycieczkach – pielgrzymkach autokarowych. Mamy w pamięci zimowiska i półkolonie. Także i starsi mieszkańcy brali regularny udział w organizowanych przez niego wyjazdach  po kraju i nie tylko. W ostatnim czasie szczególnie aktywnie uczestniczyli w rowerowych wypadach weekendowych.

Po założeniu Stowarzyszenia Miłośników Turystyki “W Drodze” w Skorogoszczy i działalności w Stowarzyszeniu “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce” stał się wielkim animatorem Dróg św. Jakuba na Opolszczyźnie. Jego pamięci poświęcone było ostatnie z zaplanowanych i organizowanych przez Niego w tym roku przejść – w sobotę, 28 sierpnia - ze Skorogoszczy go Brzegu. Na stronie internetowej Stowarzyszenia “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”można przeczytać: „Zaplanowane na 28 sierpnia br. jako ostatnie przejście “Od papieża do papieża” Drogą św. Jakuba w województwie opolskim nieoczekiwanie nabrało nowego znaczenia. Organizator tych wędrówek i niezwykle aktywny promotor Szlaku na Opolszczyźnie, Krzysztof Tomczak, zmarł nagle dnia 9 sierpnia. Przejście to więc będzie poświęcone Jego pamięci...”

Ostatnia pielgrzymka, zaplanowana jeszcze za życia przez Krzysztofa, rozpoczęła się  w sobotę, 28 sierpnia, mszą św. intencji Zmarłego o godz. 9:30 w kościele pw. św. Jakuba w Skorogoszczy. Następnie pielgrzymi przeszli  na miejscowy cmentarz, aby zadumać się nad grobem śp. Krzysztofa. Stąd w strugach ulewnego deszczu wyruszyli  w dalszą drogę przez Wronów, Zawadno, Kopanie do Brzegu.

Dziś jeszcze trudno słowami wyrazić pustkę, jaką pozostawił po sobie Krzysztof. Był z pewnością człowiekiem czynu i dla nas pozostanie na zawsze przykładem do naśladowania.

Krzysztofie odpoczywaj w pokoju.

                           Dariusz Zięba

Krzysztof Tomczak - wycieczka rowerowa 07.09.2009, autor S.Duda