×
Wyszukaj w serwisie
×

Odra znowu wysoko

 

W związku z wysokim stanem wód rzeki Odry Starosta powiatu brzeskiego ogłosił 02 września br. od 22.30 alarm powodziowy dla następujących gmin powiatu brzeskiego: miasto Brzeg, gmina Skarbimierz, gmina Lubsza oraz gmina Lewin Brzeski.

Poziom wód na Odrze na wodowskazach na wysokości ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry oraz w Skorogoszczy na Nysie Kłodzkiej przekroczyły stany alarmowe o 33 i 9 cm.

Odra wprawdzie wystąpiła z brzegów i znajduje się w tzw. międzywalu, jednakże dotychczas nie ma bezpośredniego zagrożenia ani dla mieszkańców miejscowości położonych na terenie Gminy Lewin Brzeski wzdłuż rzeki tj. Wronowa, Mikolina i Golczowic, ani ich dobytku. Wystąpią jedynie lokalne podtopienia i zalania gruntów.

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego prognozuje, że szczyt fali powodziowej dotrze do ujścia Nysy Kłodzkiej do Odry jutro i osiągnie wysokość o 20 cm  wyższą niż ta zanotowana obecnie. Następnie poziom wody będzie opadał.

Mieszkańcy powyższych miejscowości zostali powiadomieni o ewentualnym zagrożeniu.

O godz. 10.00 03.09.2010 roku podjęto decyzję o zmniejszeniu zrzutów wody ze zbiornika retencyjnego w Nysie z 80 do 60 m3 /s, co spowoduje od jutra zauważalny spadek wysokości wód Nysy Kłodzkiej.

O wszystkich dalszych istotnych działaniach przeciwpowodziowych mieszkańcy będą informowani na bieżąco na stronach internetowych.

DOCZarządzenie Nr 9-czk-10 Starosty Brzeskiego w sprawie wprowadzenia alarmu przeciwpowodziowego