×
Wyszukaj w serwisie
×

Apel dotyczący dokarmiania łabędzi


Drodzy mieszkańcy Gminy Lewin Brzeski

Żeby zmniejszyć ryzyko ginięcia łabędzi w czasie zimy, trzeba skłaniać te ptaki do naturalnego dla nich wędrowania na zachód lub południe w poszukiwaniu cieplejszych i obfitszych w pokarm zimowisk. Można to osiągnąć nie karmiąc łabędzi poza okresem najcięższych mrozów. Karmiąc łabędzie jesienią powodujemy również zatrzymywanie się u nas ptaków ze wschodu, które są w trakcie wędrówki na zachodnie zimowiska.

Dokarmiajmy łabędzie TYLKO W CZASIE BARDZO OSTREJ ZIMY. Wędrówka tych ptaków trwa do połowy grudnia, więc NIE ZATRZYMUJ ICH W DRODZE, wabiąc często wątpliwej jakości pokarmem. Dokarmiaj je zbożem oraz warzywami (surowymi lub gotowanymi bez soli, drobno pokrojonymi).

Rozdrobniony CHLEB MOŻE BYĆ JEDYNIE KARMĄ UZUPEŁNIAJĄCĄ (nie może być wyschnięty ani spleśniały). Karmienie wyłącznie chlebem przez kilka zimowych miesięcy powoduje u łabędzi choroby układu pokarmowego, osłabienie, a w konsekwencji mniejszą odporność na choroby i zamarznięcie. Karmę należy wykładać w ilości, którą ptaki zjedzą natychmiast, by nie psuła się i nie zamarzała, bo taka szkodzi ptakom.

NIE ULEGAJ ŻEBRZĄCYM ŁABĘDZIOM!!!

fot. Sylwia Tokarz-Rak
 

 


Warszawska Grupa OTOP
www.wgotop.org.pl

Przygotowała podinspektor Sylwia Tokarz-Rak
Wydział Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska