×
Wyszukaj w serwisie
×

Półkolonie w Świetlicy Terapeutycznej

Od 4 do 15 lipca 2011 roku do Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim przyjeżdżały dzieci z obwodów szkolnych Łosiów i Skorogoszcz, by jak co roku wziąć udział w wakacyjnym wypoczynku.

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej

Dwutygodniowe półkolonie pod hasłem „Poszukiwacze skarbów 2011” w całości sfinansowała Gmina Lewin Brzeski – dowóz uczestników, wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek), koszt wycieczek (bilety wstępu, przewóz), materiały do zajęć plastycznych oraz nagrody dla dzieci. Cześć nagród zafundowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych we Wrocławiu (m.in.: albumy i książki o tematyce leśnej, kredki, zakładki do książek), Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Lewinie Brzeskim (paczki ze słodyczami) oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Opolu (ilustrowane kodeksy drogowe), za co serdecznie dziękujemy.

Nad „wczasowiczami” czuwała wykwalifikowana kadra Świetlicy Terapeutycznej. W półkolonii wzięło udział 40. dzieci.

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej

Zgodnie z mottem uczestnicy półkolonii szukali skarbów, a także mieli okazję sami je wytworzyć. Dzieci podczas zajęć plastyczno – manualnych wykonywały biżuterię, kuferki na skarby, amulety indiańskie, ozdobne ramki na zdjęcia; malowały gipsowe świeczniki. Do wykorzystania miały rozmaite pomoce plastyczne, takie jak: koraliki, piórka, błyszczące kwadraciki, kółka do pierścionków, cekiny, kamyki, muszelki, piankowe kwiaty, gipsowe elementy, itd.

Kiedy mowa o skarbach od razu przychodzą na myśl piraci, a jak piraci to podróże i bezludne wyspy. Wychowankowie mieli więc za zadanie wykonać mapę bezludnej wyspy z ukrytym na niej skarbem oraz napisać list z tejże wyspy do bliskiej osoby. Dzieci wykazały się dużym kunsztem literackim oraz pomysłowością – niektóre listy były bardzo interesujące.

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej

Ale jak na prawdziwych poszukiwaczy skarbów przystało – trzeba było też zmierzyć się z zadaniem w terenie. Dzieci podzielone na trzy grupy otrzymały mapki, instrukcje oraz koperty z zagadkami. Po wyłonieniu liderów każda grupa miała dotrzeć do zaznaczonego na mapie celu i znaleźć ukryty skarb (słodycze dla całej grupy). Po drodze należało jednak wykonać umieszczone w kopertach zadania (wyszukiwanie różnic, podróżniczy quiz oraz sudoku). Okazało się, że wszystkie drużyny dotarły do celu prawie w tym samym czasie, świetnie radząc sobie z czytaniem mapy oraz rozwiązywaniem niełatwych zadań. Najwięcej problemu przyniosło samo odnalezienie skrzętnie ukrytego skarbu, ale i z tym w końcu sobie młodzi poszukiwacze poradzili.

W ramach półkolonii zorganizowane były trzy wycieczki.

7 lipca 2011 roku pojechaliśmy do Wioski Indiańskiej Hocioka w Dąbrówce Dolnej. Dzieci zachwycone były autentycznością miejsca, strojami Indian oraz eksponatami, jakie mogły obejrzeć w środku tipi. Chętnie też brały udział w proponowanych konkurencjach o iście indiańskim rodowodzie (strzelanie z łuku, tor przeszkód, rzuty do celu, itd.) Wszyscy wyjechali zadowoleni i oczywiście wymalowani, jak na prawdziwych Indian przystało
12 lipca 2011 roku wyruszyliśmy już dalej, bo aż do Nowej Rudy, gdzie przeobrażeni w agentów zwiedzaliśmy kopalnię węgla. W kaskach, podzieleni na dwie grupy mieliśmy za zadanie zebrać jak najwięcej węgielków, przechodząc po wąskich, chłodnych i ciemnych chodnikach kopalni. Momentami droga była ciężka (stromo, ślisko, do pokonania różne przeszkody – tunele, drabiny) i straszna, a to za sprawą skarbnika kopalni, który wydobywał swoim pojawianiem się najdziksze piski z naszych gardeł. Po drodze poznaliśmy bliżej pracę górników, a na koniec mieliśmy możliwość podróży ciasną, kopalnianą kolejką. Wrażenie było niesamowite. A teraz informacja dla tych, którzy pragną odwiedzić podziemną trasę turystyczną w Nowej Rudzie – wybierając kask, weźcie żółty, ponieważ górnicy w żółtych kaskach mieli „miodzio” robotę. A dlaczego? Rozwiązanie zagadki w kopalni u przewodnika.

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej

Wracając do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w naszych gminnych Strzelnikach, gdzie podziwialiśmy zabytkowe polichromie, zdobiące ściany i sufit tamtejszego kościoła. Z powodu tychże polichromii (przypadkowo odkrytych) Strzelniki znajdują się na tzw. szlaku brzeskich polichromii, a Strzelniki należą do Stowarzyszenia Brzeska Wieś Historyczna.

Ostatnia wycieczka odbyła się 14 lipca 2011 – pojechaliśmy do opolskiego Kinopleksu na film animowany „Auta”. Mimo typowo chłopięcej tematyki bajka podobała się wszystkim.

Oprócz wspomnianych wyżej zajęć plastyczno – manualnych oraz pełnych wrażeń wycieczek, dzieci miały zorganizowane zajęcia sportowe na sali gimnastycznej oraz na boisku (za udostępnienie obiektów dziękujemy Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Lewinie Brzeskim), zajęcia taneczne, karaoke, zajęcia komputerowe oraz gry i zabawy świetlicowe. Poza tym pierwszego dnia półkolonii tradycyjnie już wysłuchaliśmy policjanta, który przypomniał nam o zasadach bezpieczeństwa podczas wakacji.

15 lipca w piątek uroczyście zakończyliśmy wspólny wypoczynek. Do Świetlicy zawitali zaproszeni goście – Burmistrz Lewina Brzeskiego Pan Artur Kotara, Wiceburmistrz Pan Dariusz Struski, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Włodek oraz Kierownik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pan Marek Nowak, którzy przynieśli dla dzieci cukierki. Razem obejrzeliśmy prezentację multimedialną dotyczącą minionych dwóch tygodni. Zamieszczone w niej zdjęcia i komentarze świetnie oddały atmosferę półkolonii. Następnie Pan Burmistrz rozdał dyplomy uznania oraz nagrody za przeprowadzone podczas wakacji konkursy. Tego dnia odbył się również plebiscyt na najmilszą koleżankę i najmilszego kolegę półkolonii 2011. I tak – najmilszą koleżanką została Ola Tuńska, a najmilszym kolegą – Maciek Grudziński, którzy z rąk Burmistrza otrzymali dyplomy oraz nagrody. Całość uświetnił występ dziewczynek, które przygotowały ciekawe układy taneczne. Na pożegnanie Dyrektor Świetlicy Terapeutycznej Pani Renata Pietruńko wręczyła przybyłym gościom upominki wykonane podczas półkolonii – filiżanki, talerz oraz wazon zdobione techniką decoupage. Zwieńczeniem dnia był uroczysty obiad dla dzieci w Restauracji AB i typowo świąteczne menu.

Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej Wakacje w Świetlicy Terapeutycznej

Z żalem żegnaliśmy się, ponieważ przez te dwa tygodnie zdążyliśmy się zaprzyjaźnić, polubić i zżyć ze sobą. Nic tak nie łączy jak wspólna zabawa, zwłaszcza w poszukiwaczy skarbów!!!