×
Wyszukaj w serwisie
×

V przejście szlakiem Jakubowym

Po zaliczeniu czterech etapów szlaku św. Jakuba tzw. Drogi Nyskiej nadszedł czas na piąte ostatnie przejście, dla Naszej Gminy najważniejsze, ponieważ szlak częściowo przechodzi przez jej teren.

V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba

W słoneczną sobotę 23 lipca zebraliśmy się w miejscowości Głębocko aby wyruszyć na Pielgrzymi szlak. Byli wśród nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Turystyki W Drodze Z siedzibą W Skorogoszczy oraz inni przyjaciele Dróg Św. Jakuba. Przejście rozpoczęliśmy od wizyty w skansenie pani Felicji Drozd. Mogliśmy obejrzeć ciekawe eksponaty z XIX i XX wieku min. wyposażenie wiejskiej chaty, sprzęt gospodarstwa domowego, ceramikę. Wszystko to było ubarwione ciekawymi historyjkami i ludowymi przyśpiewkami w wykonaniu pani Felicji.

  V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba

Posileni historią naszych przodków, wyruszyliśmy w kierunku Radoszowic, następnie Saren Wielkich i Małych. W Sarnach Małych spotkała nas bardzo miła niespodzianka. Otóż pani sołtys Janina Kutna-Siwuchun wraz z innymi mieszkańcami wsi zaprosili nas na postój i poczęstunek. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem ponieważ zostaliśmy ugoszczeni „iście po królewsku”.

I tak po kilku  godzinach,  mijając kolejne ciekawe zakątki naszej gminy, doszliśmy do Skorogoszczy. Pierwszy przystanek w tej miejscowości był na posesji u Pana Dariusza Zięby, który opowiedział mam w kilku zdaniach historię miejscowości, a następnie  udostępnił do zwiedzenia wieżę  ciśnień. Niesamowite widoki z samej góry wieży na długo pozostaną w naszej pamięci.

Idąc dalej szlakiem doszliśmy do Rynku. Jest to miejsce gdzie szlak - Droga Nyska łączy się z europejskim szlakiem Via Regia. Jak na Pielgrzymów przystało weszliśmy do kościoła pokłonić się Św. Jakubowi  - patronowi parafii, jednocześnie patronowi pielgrzymów, wędrowców i wszystkich podróżujących.

Na zakończenie przejścia, w parafialnym ogrodzie, na strudzonych pielgrzymów czekał pyszny bigos i inne smakołyki.

Dzięki pomocy i ofiarności  wielu osób, w tym  Pana Burmistrza Lewina Brzeskiego, mogliśmy się posilić i z jeszcze większym entuzjazmem planować kolejne przejścia szlakiem Św. Jakuba.

V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba   V przejście szlakiem św. Jakuba

Ilona Gwizdak