×
Wyszukaj w serwisie
×

Naukowe wakacje w Strzelnikach

W dniu 22 lipca 2011 roku w Bibliotece Publicznej w Strzelnikach zakończyły się trzytygodniowe zajęcia wakacyjne dla dzieci. W sumie odbyło się dziewięć spotkań, które tematycznie były powiązane z trzema zagadnieniami. 

W pierwszym tygodniu wszelkie projekty i zabawy miały charakter kosmiczny, w drugim tygodniu dotyczyły geografii Polski i Strzelnik, a w trzecim tygodniu wielkich odkrywców i ich przełomowych dla ludzkości osiągnięć. 
 
Tydzien kartograficzny 005   Tydzien kartograficzny   Tydzien kartograficzny

W tygodniu kosmicznym dzieci wykonały makietę Układu Słonecznego z użyciem gazet, farb i wyobraźni. Miały również okazję sprawdzić swoją wiedzę o planetach Układu Słonecznego w konkursie wiedzy. Dzieciom bardzo przypadły do gustu zabawy ruchowe takie jak „Kosmiczny twister” czy „Szybkie ciała niebieskie”.
 
Tydzien kosmiczny   Tydzien kosmiczny

Tydzień kartograficzny wiązał się z tworzeniem map Polski oraz Strzelnik. Tę ostatnią dzieci ozdobiły zdjęciami własnego autorstwa, które przedstawiały najciekawsze miejsca w ich miejscowości. Nie mogło oczywiście zabraknąć konkursu wiedzy, w którym uczestnicy popisywali się znajomością największych, najstarszych czy najdłuższych elementów na mapie Polski. W tym tygodniu dzieci mogły pobawić się w znane z telewizji teleturnieje: „Kalambury” z hasłami kosmicznymi i geograficznymi oraz w „Koło fortuny” z hasłami wiążącymi się z odkrywcami geograficznymi.

W ostatnim tygodniu – małych odkrywców – również nie brakowało wrażeń. Tydzień ten rozpoczęła zabawa plenerowa „Mali odkrywcy”, w której rywalizowały dwie drużyny. Ich zadaniem było odnalezienie zaznaczonych na mapce Strzelnik kopert z zadaniami. Grupa, która wykonała wszystkie dziesięć zadań i rozwiązała zagadkę ukrytą w bibliotece, otrzymała wskazówkę, dzięki której mogła odnaleźć skrzynię ze skarbami. Pod koniec zabawy zwycięska drużyna podzieliła się łupem. Jeden dzień poświęciliśmy na zabawę w naukowców. Bibliotekę przekształciliśmy w laboratorium naukowe, wykonując eksperymenty fizyczne związane z elektrycznością, wodą, dźwiękiem i światłem. W czasie teleturnieju „Pytanie – odpowiedź” dzieci zaskakiwały doskonałym opanowaniem wiadomości z całych wakacji, odpowiadając na większość z pięćdziesięciu przygotowanych pytań. Dzięki specjalnej wersji gry karcianej „Piotruś” młodzi uczestnicy dowiedzieli się m.in. kto wynalazł żarówkę albo co osiągnęła Maria Skłodowska-Curie. Wakacje uwieńczyło spotkanie z genialnym naukowcem i niezwykłym człowiekiem, Albertem Einsteinem. Oczywiście pod siwą peruką i sztucznymi wąsami kryła się osoba bibliotekarza, przebranego za geniusza przez same dzieci. 
 
Tydzien malych odkrywcow   Tydzien malych odkrywcow   Tydzien malych odkrywcow   Tydzien malych odkrywcow

Wszystkim dzieciom serdecznie dziękujemy za udział w zajęciach wakacyjnych w Strzelnikach.