×
Wyszukaj w serwisie
×

Wycieczka do opolskich bibliotek

 
Podczas tegorocznych wakacji Biblioteka Publiczna w Przeczy zorganizowała wycieczkę do Opola dla młodszych czytelników. Wycieczka odbyła się 25 sierpnia, a celem były dwie duże biblioteki opolskie: Wojewódzka Biblioteka Publiczna oraz Miejska Biblioteka Publiczna.
Wycieczka rozpoczęła się od wizyty w WBP w Opolu. Tam dzieci miały okazję uzyskać informacje o sposobie korzystania z biblioteki oraz o jej zbiorach. Dowiedziały się m.in., że gromadzone są tam nie tylko książki współczesne, ale również zabytkowe, cenne starodruki - inkunabuły. Zrozumiały, co to są mikrofilmy i dlaczego się je wykonuje. Mogły spróbować samodzielnie odnaleźć książkę przy pomocy programu komputerowego. Prócz tego zwiedziły przepastne magazyny Biblioteki przypominające labirynt, Czytelnię, Dział Informacyjno-Bibliograficzny. Na zakończenie wizyty w WBP dzieci obejrzały wystawę obrazów pędzla Małgorzaty Lehmann i Barbary Kaszy.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w MBP, do której uczestnicy wycieczki dotarli po krótkim spacerze wzdłuż malowniczego kanału Młynówka.
Miejska Biblioteka zwraca uwagę już przed wejściem nowoczesną bryłą budynku i przeszkloną ścianą. Na początku zaproszono dzieci do galerii, by obejrzały wystawę fotografii zatytułowaną „Po godzinach” (autorzy: Rafał Mielnik, Witek Chojnacki, Michał Grocholski, Sławek Mielnik, Piotr Król). W dalszej części uczestnicy wycieczki zapoznali się z poszczególnymi działami Biblioteki, a największe zainteresowanie wzbudziła Mediateka i Dział dla Dzieci i Młodzieży. Ciekawe dlaczego? J
Dzieciom bardzo spodobał się nowoczesny sposób oddawania i wypożyczania książek. W tej Bibliotece można to zrobić całkiem samodzielnie bez pomocy bibliotekarza - zastępuje go komputer.
Po dawce wrażeń dla ducha nadeszła pora na wrażenia dla ciała. W tym celu uczestnicy wyprawy udali się do pizzerii. A później, po smacznym posiłku spacerowali po opolskiej starówce, skąd trzeba było udać się powoli na dworzec, aby wrócić do domu.