×
Wyszukaj w serwisie
×

Gmina Lewin Brzeski gospodarzem Dożynek Powiatowych

 
Decyzja o organizacji Dożynek Powiatowych w gminie Lewin Brzeski zapadła kilka miesięcy wcześniej. Odbieramy ją jako wyróżnienie naszej gminy, mówi Burmistrz Lewina Brzeskiego, Pan Artur Kotara. Połączenie tej powiatowej uroczystości z Dożynkami Gminnymi oraz z Europejskimi Targami Innowacji i Przedsiębiorczości nasunęło mi myśl, aby do udziału w tej imprezie zaprosić naszych węgierskich przyjaciół z Szegwaru. Obok Węgrów, swoje stoisko z regionalnymi produktami mieli również przedstawiciele z Niemiec. Sama impreza trwała dwa dni, chociaż przygotowania do niej trwały prawie dwa miesiące. Główny ciężar organizacji dożynek z naszej strony spoczął na Miejsko-Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim oraz pracownikach Wydziału Rolnictwa i Wydziału Oświaty. Oczywiście po stronie Pana Starosty, jako współorganizatora dożynek, trwały równie intensywne przygotowania aby ta impreza przebiegła zgodnie z założonym programem. Moim zdaniem, kontynuuje Burmistrz, bardzo cenne jest w tego rodzaju uroczystościach, zaangażowanie podmiotów z obszaru poza administracyjnego. Mam tu na myśli sponsorów, którzy poza fundowaniem nagród rzeczowych i pieniężnych, swoją obecnością identyfikują się z lokalnymi społecznościami gminy i powiatu. A to oznacza, że wszyscy tworzymy pewną wspólnotę. Wiele razy się przekonałem, nie tylko w czasie znaczących imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym, ale także w trudnych sytuacjach, które przecież nie omijają gminy Lewin Brzeski i innych naszych rejonów, że zawsze możemy liczyć na pomoc podmiotów gospodarczych i instytucji z naszego regionu.
Wracając do uroczystości, oficjalne otwarcie Europejskich Targów Innowacji i Przedsiębiorczości miało miejsce 3 września w sobotę. Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się w niedzielę 4 września Mszą Świętą w kościele Parafialnym w Łosiowie, skąd korowód  z koronami i wieńcami dożynkowymi przemaszerował na centralny plac dożynkowy. Oficjalnie Dożynki Powiatowo-Gminne otworzył Burmistrz Artur Kotara, witając przybyłych gości w osobach Pana Andrzeja Butry, wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pana Antoniego Konopki, członka Zarządu Województwa Opolskiego, Pani Lidii Geringer de Oedenberg, posłanki parlamentu europejskiego. Burmistrz przywitał również Pana Macieja Stefańskiego, Starostę Brzeskiego i Pana Henryka Zamojskiego, Dyrektora Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, zastępcę Burmistrza Miasta Brzeg, wójtów gmin Powiatu Brzeskiego oraz licznie zgromadzonych mieszkańców.
Pięknym zwyczajem dożynkowym Starostowie Dożynek przekazali na ręce organizatorów poświęcony chleb dożynkowy, którym następnie byli częstowani wszyscy uczestnicy uroczystości.
Przygotowując się do dożynek w gminie Lewin Brzeski ogłaszamy dwa konkursy, do udziału w których zapraszamy wszystkie sołectwa. Konkurs „Korony, wieńce dożynkowe, prace plastyczne 2011” i Konkurs „Piękna Wieś Lewińska 2011”. Pierwsze miejsce  w konkursie koron i wieńców dożynkowych zajęła korona ze Strzelnik, drugie miejsce  z Nowej Wsi Małej, trzecie z Borkowic. W konkursie „Piękna Wieś Lewińska” pierwsze miejsce zajęła Nowa Wieś Mała, drugie Wronów, trzecie Strzelniki. Nagrody dla uczestników konkursów, w formie pieniężnej i rzeczowej, ufundowali sponsorzy. I tu, mówi Burmistrz Artur Kotara, bardzo gorącą pragnę podziękować wszystkim sponsorom, którzy przyłączyli się w ten sposób do organizacji naszych Gminnych Dożynek. Nagrody sponsorowało 8 firm i instytucji, jeden sponsor poprosił o anonimowość, więc wymienię pozostałych w kolejności alfabetycznej. Jednocześnie powiem Państwu, że łączna wartość sponsorowanych nagród, to prawie 10 000 zł. Dziękuję również naszym sołectwom, w istocie mieszkańcom sołectw, które aktywnie włączyły się w organizację Dożynek Gminnych.
Nagrody Sponsorowały następujące firmy i instytucje.   
 
Agropol Łosiów
 
Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów
 
Bank Spółdzielczy w Oławie
 
IEM – Łukasz Szczygielski
 
Izba Rolnicza Opole
 
MATAGRO Sp. z o.o.
 
  MEGAMASZYNY.jpeg MEGAMASZYNY
www.megamaszyny.com.pl – KUP TANIEJ MASZYNY I NARZEDZIA BEZ WYCHODZENIA Z DOMU !!!!