×
Wyszukaj w serwisie
×

Palenie tytoniu powoduje raka płuc

STOP papierosom Konsultanci wojewódzcy w dziedzinie chorób płuc oraz chirurgii klatki piersiowej wystąpili z inicjatywą działań w kierunku wcześniejszego wykrycia chorób płuc oraz ich zapobiegania, w tym raka płuc.

Podstawą inicjatywy jest fakt, iż choroby płuc stanowią jedno z większych zagrożeń      zdrowia Polaków, w tym mieszkańców Opolszczyzny. Nowotwory zajmują obecnie drugie miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów.

Rak płuca to jeden z najbardziej podstępnych nowotworów złośliwych – jest najczęściej wykrywany już w zaawansowanym stadium, co jest m.in. przyczyną tak dużej śmiertelności, ponieważ nie daje żadnych charakterystycznych objawów a te, które się pojawiają – jak kaszel czy duszność, są przyjmowane jako skutek palenia, bowiem aż 90% chorych na ten rodzaj nowotworu to palacze.

W województwie opolskim na ten rodzaj nowotworu umiera rocznie około 500-530 osób (mężczyzn i kobiet), a okres maksymalnej 5-letniej przeżywalności to 10-15% chorych, u których wykryto raka płuc. Skuteczność leczenia nowotworów zależy od tego, jak wcześnie zostaną wykryte.

Najlepszym sposobem uniknięcia zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest zaniechanie palenia tytoniu oraz unikanie przebywania w dymie tytoniowym.