×
Wyszukaj w serwisie
×

I Łosiowskie Spotkania Kresowe

W niedzielę 2 października 2011r  Dom Kultury w Łosiowie miał zaszczyt gościć wielu znakomitych ludzi z terenu Opolszczyzny, którzy przybyli by uczestniczyć w I Łosiowskich Spotkaniach Kresowych. Spotkania zainaugurowane w ubiegłym roku przez Urząd Marszałkowski dały dobry przykład dla działających na terenie województwa instytucji i organizacji. Już w ubiegłym roku Oddział Brzeski Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo Wschodnich pod kierunkiem pani Alicji Zbyryt podjął się zorganizowania równie znakomitych Brzeskich Spotkań Kresowych. Idąc za dobrym przykładem, Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic podjęło się zadania zorganizowania I Łosiowskich Spotkań Kresowych. W partnerstwie z Biblioteką Publiczną w Łosiowie i Domem Kultury przy wsparciu finansowym Gminy Lewin Brzeski, Banku Spółdzielczego Grodków- Łosiów oraz miejscowej firmy „ Agropol” udało się zorganizować imprezę o wysokim poziomie kulturalnym ku uciesze licznie przybyłych gości  oraz zadowoleniu organizatorów. Bardzo bogaty program rozpoczął wykład prof. Stanisława Sławomira Niciei, którego talent oratorski połączony z ogromną wiedzą o dziejach, ludziach i sprawach kultury kresowej wprowadził wszystkich  w klimaty bliskie sercu kresowian.

I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe

Kolejny  gość  Łosiowskich Spotkań redaktor Tadeusz Bednarczuk przedstawił swoją najnowszą, czwartą książkę o Kresach pt.” Kresy czas zagłady i wygnania” będącą dokumentem opartym na wspomnieniach  świadków wydarzeń na Kresach II Rzeczypospolitej  szczególnie tych, dotyczących mordów  dokonanych na ludności polskiej.

I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe

Redaktor  w dalszej części przedstawił przyjaciela, autora , doktora nauk medycznych, kresowiaka Kazimierza Łukawieckiego, który przywołany do mikrofonu przedstawił swoją książkę pt. ”Rozmowa z moją mamą” . Głównym wątkiem w książce są przeżycia matki autora na Kresach , wspomnienia lat wypełnionych walką o przetrwanie, przepełnionych strachem  krwawych lat na Podolu i przesiedlenia  na Opolszczyznę.

Wspomnienia o Kresach przywoływały zapewne także wystawy znajdujące się na  sali: Wystawa pt. „Huculszczyzna”, której mottem są słowa znanej piosenki „… Tam szum  Prutu, Czeremoszu” została przywieziona z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Przedstawia ona tradycje  rękodzieła, w tym:  zdobienia ceramicznych i drewnianych przedmiotów użytkowych, haftowania tkanin użytkowych oraz strojów ludowych, strojenia chat , wyrobu świątecznych palm i pisanek oraz inne. Wystawa Pt. „ Wołyń” jest fotoreportażem z podróży sentymentalnej na Wołyń w lipcu 2011r.  śladami przodków i  przedstawia bliskie sercu Łosiowiaków miejsca : Krzemieniec, Szumsk, Dederkały, Poczajów, Równe, Ołyka , Łuck - nazwy doskonale znane, gdyż są to tereny  rodzinne przeważającej części mieszkańców Łosiowa. Wystawa składająca się ze zdjęć autorstwa  fotoreportera Waldemara Deski  została uzupełniona  licznymi książkami i publikacjami  o tematyce kresowej  gromadzonymi od wielu lat w łosiowskiej bibliotece.

 W części artystycznej Łosiowskich Spotkań Kresowych wystąpił zespół „ Łosiowianie” pod kierunkiem Bogusława Gadzińskiego  oraz  pani Małgorzata Kulińska z Gierszowic, która    wykonała z wielkim artyzmem i wdziękiem wiązankę piosenek lwowskich . Publiczność wtórowała  śpiewem i nagradzała gromkimi brawami wokalistkę .

Niezwykle atrakcyjnym punktem programu była inscenizacja tradycyjnego wesela kresowego, którą odtworzyli aktorzy- amatorzy i zespoły folklorystyczne  „ Jutrzenka” i „ Grodziec” z zaprzyjaźnionego  z nami Grodźca w gminie Ozimek.  Była to prawdziwa uczta dla kresowiaków, którzy pamiętają z dzieciństwa  obyczaje i tradycje związane z obrzędem weselnym. Widzowie bardzo żywiołowo reagowali na to, co działo się na sali i wkrótce zaczęli aktywnie uczestniczyć w weselu śpiewając znane sobie przyśpiewki i  tańcząc z  aktorami. Wesele trwało prawie 2 godziny, ale nikt  nie chciał żeby się skończyło za prędko. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem wesela jest pan Krzysztof Kleszcz  prezes Stowarzyszenia „ Nasz Grodziec”, miłośnik i animator kultury kresowej zawodowo  doktor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Opolskiego .Dziękujemy Panu Krzysztofowi  i całemu zespołowi artystów z Grodźca za przepiekane i niezwykle poruszające serca widowisko. 

I Łosiowskiej Spotkania Kresowe zakończyły długie rozmowy w  Bibliotece. Był to czas na indywidualne spotkania uczestników przy potrawach kresowych przygotowanych przez członkinie Towarzystwa Miłośników Łosiowa i Okolic . Opuszczający  łosiowską imprezę  goście dziękowali organizatorom za chwile ,które pozwoliły im poczuć się młodziej i, jak niektórzy określali,  były balsamem na udręczoną duszę . Miło jest   słyszeć takie  podsumowania, ale najbardziej cieszy to ,że mogliśmy  się poznać, pogadać, podzielić się tym, co leży na sercu. Spotkania Kresowe dają możliwość pokazania, że tu na Opolszczyźnie są kresowiacy, mają swoje dzieje, piękne tradycje, obrzędy,  gwarę i  przede wszystkim  wykazania, że wielokulturowość jest atutem  dla rozwoju kulturalnego naszego regionu.

Ludwika Chojnacka

I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe  

  I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe   I Łosiowskie Spotkania Kresowe