×
Wyszukaj w serwisie
×

Koncert w Gimnazjum z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości

„Bez historii i wiedzy o niej,
o historii ojczystego kraju,
nie ma teraźniejszości mądrzej przeżytej
i współtworzonej i nie może być przyszłości” -
Tadeusz Kotarbiński

W piątek 18 listopada 2011 roku o godzinie 18.00 w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Lewinie Brzeskim odbył się montaż słowno – muzyczny upamiętniający 93 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 Święto Niepodległości w Gimnazjum Święto Niepodległości w Gimnazjum Święto Niepodległości w Gimnazjum  Święto Niepodległości w Gimnazjum

Święto Niepodległości w Gimnazjum  Święto Niepodległości w Gimnazjum

Głównym celem koncertu było wspólne przeżycie i uczczenie jednego z najważniejszych świąt polskich, kiedy to nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli oswobodziła się z więzów i odzyskała wolność. Motywem przewodnim koncertu było hasło: „Tobie Polsko”.
  
Pomysłodawczynią spotkania była pani Irena Kwiatkowska nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie w lewińskim gimnazjum, natomiast oprawą muzyczną zajął się Przemysław Ślęzak – zeszłoroczny absolwent gimnazjum. Na spotkanie zostali zaproszeni mieszkańcy Lewina Brzeskiego, którzy chętnie skorzystali z tego zaproszenia.

W trakcie koncertu młodzież zaprezentowała wiele polskich wierszy i pieśni patriotycznych, które odzwierciedlały losy narodu polskiego, podjętą walkę z wrogiem, oraz ból i cierpienie jakie towarzyszyły wyzwoleniu. Wiersze i pieśni przeplatane były tekstami historycznymi przypominającymi trudną drogę Polaków do wyzwolenia z niewoli, drogę pełną wiary w to, że walka przyniesie Polsce upragnioną Niepodległość i spełnią się marzenia Polaków.

Uczniowie przygotowujący ten nastrojowy występ chętnie i z dużym zaangażowaniem wzięli udział w koncercie pokazując, jak ważna jest dla nich historia Ojczyzny i to, że chcą ją pielęgnować.

Wszyscy uczestnicy koncertu mogli także podziwiać przygotowaną wystawę, która zawierała informacje o Powstaniu Wielkopolskim, zdjęcia oddziałów strzeleckich utworzonych z inicjatywy Józefa Piłsudskiego, które były pierwszymi polskimi organizacjami wojskowo – niepodległościowymi, przysięgę żołnierza polskiego, treść Roty Marii Konopnickiej, zdjęcia sztandarów, zdjęcia orła z pieczęci Rzeczypospolitej Polskiej z okresu 1919 - 1927, a także zdjęcia i portrety marszałka Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Każda z przybyłych rodzin otrzymała na pamiątkę udziału w spotkaniu zakładkę do książki z wydrukowanymi dwoma cytatami – myślami odnoszącymi się do Polski, ojczyzny, niepodległości, honoru lub patriotyzmu.

Wieczorne spotkanie stało się doskonałą i wspaniałą chwilą refleksji nad losami, historią i współczesnością naszej Ojczyzny. 

Małgorzata Góźdź