×
Wyszukaj w serwisie
×

Gimnazjaliści - na scenę

W lewińskim gimnazjum każdy uczeń może znaleźć dla siebie możliwość rozwijania zainteresowań i uzdolnień. Oto na przykład młodzi adepci sceny realizują swoją pasję przygotowując i prezentując różne przedstawienia. Ksiądz Marcin Werczyński co jakiś czas zaskakuje niebanalnymi inscenizacjami pomyślanymi tak, aby zainteresowały, i widzów, i samych grających. To ważne, bo praca nad spektaklem powinna mieć znaczenie dla wszystkich zainteresowanych. W okresie przedświątecznym grupa uczniów z klas trzecich pod opieką księdza Marcina wystawiła JASEŁKA o poruszającej treści. Pomysł zaintrygowania oglądających polegał na realiach bliskich każdemu z nas. Sytuacja w domu rodzinnym, w szkole, wizja przyszłości zgodna z konwencją sztuki – wszystko to spowodowało, że młodzi widzowie w ciszy i z przejęciem obejrzeli przedstawienie. Uczniowie grali swoje role z wielkim zaangażowaniem i wiarygodnością. Niekonwencjonalne rozwiązania sceniczne typu „żywa kurtyna” złożona z „anielic”, czy najnowsze hity muzyczne jako uzupełnienie całości, dały oczekiwany efekt. Na pewno przesłanie tegorocznych jasełek zapadło w serca i umysły oglądających. A przecież o to chodzi w teatrze od jego początków – bawić, uczyć, być chwilą zabawy i refleksji. No i udało się.

Obydwa przedstawienia odbyły się w szkole i w ramach „Herodów 2013r”.

Młodej ekipie z jej opiekunem na czele należy życzyć dalszych trafnych wyborów i interesujących przedstawień. Czekamy na kolejne spotkanie z ekipą aktorską pod wodzą księdza Werczyńskiego.

Zaś w listopadzie ubiegłego roku Szkolna Trupa Teatralna  prowadzona przez Jolantę Łuczyńską przygotowała inscenizację pod tytułem „Duchy, zjawy, czary według mistrza Adama” będącą adaptacją tekstu „Dziadów cz. II” Mickiewicza. Starannie opracowane kostiumy, efekty muzyczne
i ciekawe operowanie światłem i mrokiem na scenie a nade wszystko wspaniała gra młodych aktorów dały pożądany efekt. Odwieczna walka dobra ze złem, problem winy i kary, tajemnicy i niedopowiedzenia zawsze intrygują i skłaniają do zastanowienia. Wystawiliśmy przedstawienie dla uczniów gimnazjum i zaproszonych klas szóstych szkoły podstawowej. Przy pełnej widowni gra aktorów nabiera jeszcze większego znaczenia i prestiżu, daje większą satysfakcję. Sam spektakl został poprzedzony pojawieniem się afiszy teatralnych i programów prawdziwie profesjonalnych. Promocja to wymóg współczesności.
Ciekawym i dobrym pomysłem było zorganizowanie przedstawienia w godzinach popołudniowych tak, aby mogli je obejrzeć inni widzowie niż tylko społeczność szkolna. Otóż, tym razem zaprosiliśmy na spektakl naszych Seniorów zgromadzonych w MDK w zespole „Sami Swoi”. Poza tym pojawili się też rodzice i przyjaciele aktorów. Miło było nam pokazać efekt naszej pracy, zwłaszcza, że spotkał się z pięknym odbiorem i został nagrodzony gromkimi brawami.
Zachęceni małym sukcesem i zainspirowani przez pana dyrektora Andrzeja Kostrzewę do dalszej pracy przygotowaliśmy przedstawienie pt. „Narodziny Pana Jezusa z perspektywy piekiełka”. Dowcipna, żartobliwa, ale utrzymana w ryzach szacunku dla tematu inscenizacja została pokazana podczas tegorocznego Przeglądu Kolędniczego „Herody 2013r.”. Co też te diablątka wyczyniały na wieść o przyjściu na świat Jezusa?! Trzeba to było zobaczyć!
Jeden i drugi występ uświetniał udział zespołu wokalnego prowadzonego przez panią Joannę Gwozdek, za co serdecznie dziękujemy.
Tu chcę także podziękować panu Tadeuszowi Tadli , dyrektorowi MDK za udostępnianie sali i sceny,
a panu Edwardowi Podolskiemu i panu Zbigniewowi Gąsiorowskiemu za wielką pomoc okazaną przy realizacji przedstawień. Wystąpiło czterdzieści jeden osób, a to imponująca ekipa i na scenie, i poza nią.
Podczas prób praca nie była lekka, ale dała nam wszystkim tyle radości, zabawy i poczucia tego, że robimy razem coś ciekawego, czym podzielimy się z widzami, że mamy już kilka pomysłów na najbliższą przyszłość. Zapraszamy.
                                                                                                                                                Jolanta Łuczyńska

Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę

Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę

Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę Gimnazjaliści na scenę

Gimnazjaliści na scenę Zdjęcie zrobione podczas Herodów 2013