×
Wyszukaj w serwisie
×

HERODY 2013

W dniach 19 i 20 stycznia 2013 roku w Lewinie Brzeskim odbył się coroczny Wojewódzki Przegląd Zespołów Kolędniczych „HERODY 2013”. W ciągu tych 2 dni na scenie Miejsko - Gminnego Domu Kultury inscenizacje przedstawiło 17 zespołów.

Jury w składzie: prof. dr hab. Teresa Smolińska z Katedry Kulturoznawstwa i Folklorystyki Uniwersytetu Opolskiego, prof. dr hab. Remigiusz Pośpiech z Zakładu Muzykologii Historycznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciel Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu Pani mgr Elżbieta Oficjalska postanowiło nagrodzić następujące zespoły:
  
- w kategorii zespołów dorosłych:
 
I nagrodę – BERŁO HERODA (ufundowaną przez Burmistrza Lewina Brzeskiego) i nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego w postaci konsoli PS 3 + gra „Księga czarów” otrzymał Zespół „Faska” z Piotrówki;
 
Dwie równorzędne II NAGRODY: 
- Grupa Artystyczna „Bagatela” z DDP Magda-Maria w Opolu w postaci kina domowego (ufundowane przez Bank Spółdzielczy Grodków-Łosiów),
- Zespół „Tradycja” z ZSM Głubczyce w postaci bonu gotówkowego o wartości 1 tys. zł (ufundowany przez Bank Spółdzielczy w Oławie).
 
III NAGRODA
Zespół „LR” z MGDK w Lewinie Brzeskim w postaci wieży SONY (ufundowanej przez Starostwo Powiatowe w Brzegu)
 
- w kategorii zespołów dziecięcych:
 
I nagrodę – BERŁO HERODA (ufundowaną przez Burmistrza Lewina Brzeskiego) i nagrodę Opolskiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu w postaci konsoli PS 3 + gra „Księga czarów” otrzymał Zespół Kolędniczy „Jemiołki” z PSP w Jemielnicy.
 
II NAGRODY nie przyznano,
 
Dwie równorzędne III NAGRODY
- Koło Teatralne „Sufler” i Zespół Wokalny „FOX”, Klub Miłośników Dobrej Piosenki z PSP nr 1 w Nysie otrzymał nagrodę w postaci zestawu mikrofonów bezprzewodowych (ufundowane przez P. Adama Ciepichała),
- Zespół Kolędniczy Szkolno – Przedszkolny „Kolędziołki” z Kałkowa otrzymał nagrodę w postaci apataru cyfrowego SAMSUNG (ufundowany przez Agencję Skarbu Państwa w Opolu).
 
Trzy równorzędne wyróżnienia oraz nagrody otrzymały „Dzieci Jana Pawła II” z Piertowic (torba ze słodyczami i klawiatura z myszą bezprzewodową); Zespół Kolędniczy PSP w Lewinie Brzeskim (torba ze słodyczami i klawiatura z mysza bezprzewodową); „Krapkowiccy Kolędnicy” z Obrowca (torba ze słodyczami i podświetlana klawiatura Esperanta).
 
Wyróżnienie za debiut otrzymało Koło Teatralne PG w Kolonowskiem a także nagrodę w postaci 3 plecaków ze słodyczami. 
 
Jury postanowiło także wyróżnić nagrodami rzeczowymi w postaci Tabletu MID02  opiekunów i kierowników muzycznych wybranych zespołów kolędniczych tj.: Emilię Szpiech (Zespół Tetralny „Faska” z Piotrówki); Bożenę Gabor i Annę Kędzię (Zespół „Jemiołki” z PSP w Jemielnicy); Ingrydę Bożek (Grupa Artystyczna „Bagatela” z DDP Magda-Maria w Opolu); Marię Farasiewicz (Zespół „Tradycja” z ZSM Głubcyce); Edwarda Podolskiego i Zbigniewa Gąsiorowskiego (Zespół Kolędniczy „LR” z MGDK w Lewinie Brzeskim); Grzegorza Węgrzyna (Zespół Kolędniczy Szkolno-Przedszkolny „Kolędniołki” z Kałkowa); Katarzynę i Jacka Ryszewskich (Klub Miłośników Dobrej Piosenki z Nysy) oraz Teresę Chudala (Zespół „Tradycja” ze Świetlicy Wiejskiej w Rozmierzy).  
 
 
Przyznano także nagrody rzeczowe wyróżniającym się aktorom za kreacje postaci tj.: Paweł Bukowski z Pietrowic –Herod; Paweł Przybyła z miejscowości Kolonowskie – Don Herodo; Marek Mielnik z Opola – Żyd, Muzyk; Ryszard Rykalski z Opola – Herod; Teresa Kłoda z Opola – Diabeł; Alicja Wróbel z Kałkowa – Diabełek Rokita; Wiktoria Gołabek z Kałkowa – Aniołek; Karolina Fidelu z Dobrodzienia – Herod; Sandra Niemiec z Dobrodzienia – Matka Boska; Dawid Hodelko z Jemielnicy – Diabeł; Dariusz Kołodziej z Jemielnicy – Herod; Monika Pinkawa z Jemielnicy – Anioł; Zuzanna Kędzia z Jemielnicy– Maryja; Aneta Drewniok z Jemielnicy – Ołpa Zefir, Śmierć; Patryk Smarski z Jemielnicy – Józef, Żyd; Michał Bezpalko z Głubczyc – Herod; Krzysztof Konieczny z Głubczyc – Śmierć; Agata Ziółkowska z Głubczyc – Diabeł; Mieczysław Zając z Głubczyc – Żyd; Dariusz Kaczorowski z Piotrówki – Herod; Józef kołodziej z Piotrówki – Diabeł; Ireneusz Zając z Piotrówki – Żyd; Piotr Ślusarczyk z Lewina Brzeskiego – Śmierć, Turoń; Elżbieta Drozd z Lewina Brzeskiego – Cygan.   
 
  
 
Organizatorzy serdecznie dziękują za wsparcie imprezy sponsorom: Burmistrzowi Lewina Brzeskiego, Marszałkowi Województwa Opolskiego, Staroście Brzeskiemu, Opolskiemu Związkowi Rolników i Organizacji Społecznych w Opolu, Bankowi Spółdzielczemu w Oławie, Izbie Rolniczej w Opolu, Bankowi Spółdzielczemu Grodków – Łosiów, Kancelarii Notarialnej Barbary Winiarskiej w Brzegu, Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Wydrowicach, Muzeum Wsi Opolskiej, Zakładowi Usług Budowlanych Adama Ciepichała, Restauracji „AB” w Lewinie Brzeskim, Kwiaciarni Anny Zacharewicz, Brukarstwo Odwodnianie Terenu i Roboty Bitumiczne Jarząbek SJ, „PC” PHU Przemysława Ciepichała, Księgarni „AL.-DOL” Alicji Dolińskiej, KRUS w Opolu, Firmie „Farmer „Mieczysława Myśliwy, Przedsiębiorstwu Wyrobów Cukierniczych „ODRA” w Brzegu