×
Wyszukaj w serwisie
×

Gimnazjaliści na warsztatach w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim

Dnia 19.02.2013 roku klasa III A z Gimnazjum w Lewinie Brzeskim wraz z opiekunami miała możliwość uczestniczenia w lekcji warsztatowej wychowania obywatelskiego organizowanej w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. Lekcję poprowadzili pani Mirosława Korejba, Pełnomocnik Komendanta Policji do spraw Ochrony Praw Człowieka i pan Marek Mazurkiewicz, Pełnomocnik Wojewody do spraw Mniejszości Narodowych
i Etnicznych. 

DSC03418.JPG   DSC03422.JPG   DSC03424.JPG


 Tematem prowadzonych zajęć były problemy mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, system wsparcia i ochrony mniejszości, a także prawa człowieka. Na początku warsztatów uczniowie brali aktywny udział w zabawie, która miała na celu uświadomienie, jak trudno odnaleźć się w nowej społeczności i co czują osoby odrzucone przez innych. Młodzi ludzie mogli wziąć udział w dyskusji na temat stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji osób innych narodowości, czy ras. Mogli również poznać cechy stereotypów oraz stereotypy narodowe, które utrwaliły się w postrzeganiu innych państw. Rozmowa toczyła się na temat szacunku do odmiennej kultury, języka czy pochodzenia i zapisów w Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej o tym, iż wszyscy wobec prawa są równi. Celem warsztatów było zwrócenie uczniom uwagi na tolerancję i poszanowanie innych ludzi.   

    DSC03435.JPG   DSC03437.JPG   DSC03439.JPG  

 W nagrodę za bardzo aktywny udział uczniów w zajęciach pracownicy urzędu uruchomili zabytkową windę „pater noster”, którą każdy z uczestników mógł się przejechać.
 Niektóre osoby biorące udział w warsztatach mogły podzielić się swoim zdaniem na temat prowadzonych zajęć i zaistnieć w radiu, gdyż prowadzonej lekcji przysłuchiwała się pani z Radia Opole i nagrywała wypowiedzi, które zostały wyemitowane na antenie. Aby zobaczyć i usłyszeć jak pracowaliśmy można wejść na stronę
http://www.radio.opole.pl/2013/luty/wiadomosci/tutaj-mlody-czlowiek-na-wlasnej-skorze-przekona-sie-jak-to-jest-byc-odrzuconym.html, na której znajdują się informacje i wywiad z tego spotkania. 
 

 
Małgorzata Góźdź