×
Wyszukaj w serwisie
×

Apogeum Squad w Bibilotece w Strzelnikach

W niedzielę, 24 lutego br., Biblioteka Publiczna w Strzelnikach gościła rapera Mikołaja Pietruszczaka (Mikee) oraz skreczera Łukasza Błaszczuka (DJ Element), którzy należą do hip-hopowej grupy Apogeum Squad z Nysy.

Miłośnicy rapu mieli niesamowitą okazję do rozmowy na temat kultury hip-hopu. W pierwszej części Mikee opowiedział o genezie tego gatunku muzycznego i wspólnie z młodzieżą wypisał i omówił tzw. cztery filary hip-hopu: b-boying (rodzaj tańca), DJing (sztuka posługiwania się gramofonem poprzez tworzenie skreczy), graffiti (ekspresja wizualna hip-hopu) i rap (rodzaj ekspresji wokalnej).
Raper przybliżył swoją dyskografię „Eksperyment” (2006 r.), „Następny Eksperyment Mixtape” (2010 r.) i oficjalny solowy album „Od zmierzchu do świtu” (2013 r.). Ma na koncie teledyski: „Co noc”, „Uwierz mi”, „Spotkasz mnie w tych miejscach”, „I love Nysa” i najnowszy, „Lekarz”. Przy okazji tematu klipów, Mikee opowiedział jak wygląda praca na planie teledysku.                                             
Kultura hip-hopu często kojarzona jest z wandalizmem, wulgaryzmami. W tekstach nyskiego rapera wulgaryzmy owszem również występują, ale w tym wypadku są one językowym środkiem ekspresji, służą do podkreślenia ważności czy dramaturgii wielu sytuacji czy spraw. Mikee wyjaśniał, że rap i kultura hip-hopu może być kojarzona negatywnie, ale szczególnie przez to, że rapem zaczęły się zajmować osoby, które nadużywają tych środków ekspresji. Mikee podejmuje ten temat także w swoim utworze „Jaki człowiek taki rap”:
„Jaki człowiek taki rap, jaki rap takie czyny,
to APG Squad czujesz skok adrenaliny,
nie obejdzie się bez strat wśród bliskich i rodziny,
taki świat nie wszyscy jesteśmy z tej samej gliny”.
 
Szerszym tematem jest pisanie tekstów, rymów. Inspiracje, pomysły na temat piosenki czerpane są z życia, z zaobserwowanych i własnych doświadczeń. Czasem rymy, słowa, natchnienie, przychodzą nagle same (raper zdradził, że zapisuje rymy nawet w telefonie komórkowym), innym razem brakuje pomysłu przez dłuższy czas. Nie należy nic na siłę pisać, wymyślać, szukać rymów. Warto poczekać na właściwy moment, który przyniesie idealny rym. W tekstach Apogeum zawsze jednak znajdziemy prawdziwe poglądy, opinie i spojrzenie na świat przez rapera.
 
„Nie jestem typem show-mena wolę kartkę i zeszyt,
nie lubię błysku fleszy wolę spokój to mnie cieszy,
nie chcę rzeszy fanów, skandujących mój pseudonim…
…Apogeum to synonim moich prawd i zasad,
rymy pierwsza klasa nigdy cios poniżej pasa,
ciągle masa pomysłów bombarduje mnie co noc,
kiedy siedzę i piszę moje słowa mają moc…
…Gdy kolejne wersy piszę nocą​​​​,
Jestem po to by prawdę przynieść Ci…”
 
 
„…mój rap pełen emocji to jak życie na bicie,
to historie z życia wzięte a nie mit na micie…
…bo hip-hop kultura działa na mnie jak akupunktura,
rap umarł to bzdura to mikstura,
która wybucha to dźwięku struktura,
która wpada Ci do ucha”.
 
 
DJ Element opowiedział o zawodzie DJ’a skreczera, czym różni się od DJ’a klubowego czy dyskotekowego. Wyjaśnił, że DJ zajmuje ważne miejsce na scenie hip-hopowej. Bez bitów, skreczy, raper miałby mało do opowiedzenia, przecież MCing, czyli rapowanie, to recytowanie rymujących się słów przy mocnym akompaniamencie.   
                                                                                      
Przybyli na to spotkanie goście mogli usłyszeć DJing w wykonaniu DJ’a Elementa. A Mikołaj Pietruszczak (Mikee) zarymował specjalnie dla gości. Nie często ma się okazję do spotkania z osobami, które w życiu mają pasję. Chłopaki z zespołu pokazali, że rap ma swoją historię, swój dobry przekaz i swoją pozytywną energię.
 
Cieszymy się, że na spotkanie licznie przybyła młodzież. Były również osoby, które dopiero poznały kulturę hip-hopu. Wszyscy chętni mogli otrzymać autograf i po spotkaniu porozmawiać jeszcze z reprezentantami Apogeum Squad.
 
W czasie spotkania można było również obejrzeć wystawę poświęconą hip-hopowi oraz grupie Apogeum Squad.
 
Serdecznie dziękujemy Panu Sołtysowi Tadeuszowi Morozińskiemu oraz Radzie Sołeckiej
za udostępnienie świetlicy wiejskiej oraz pomoc w organizacji tego spotkania.
 
 
  Apogeum Squad Apogeum Squad Apogeum Squad
 
Więcej na www.biblioteka-lewinbrzeski.pl