×
Wyszukaj w serwisie
×

Cyfryzacja telewizji naziemnej

Najpóźniej do 22 kwietnia 2013 roku w naszym województwie zostanie przeprowadzany proces wyłączenia sygnału analogowego i przejścia na sygnał cyfrowy.
Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Dlatego odbiór emisji cyfrowych wiąże się z koniecznością zastosowania jednego z dwóch rozwiązań:
1) dołączenie do analogowego odbiornika telewizyjnego odpowiedniego urządzenia umożliwiającego odbiór sygnału cyfrowego (tj. urządzenia konsumenckiego służącego do odbioru cyfrowych transmisji telewizyjnych), zwanego set-top-boxem (STB) lub popularnie dekoderem,
2) wymiana analogowego odbiornika na cyfrowy, poprzez np. zakup w pełni zintegrowanego i zamkniętego pod względem funkcjonalnym cyfrowego odbiornika telewizyjnego (iDTV).
Rozwiązanie pierwsze charakteryzuje się niższymi kosztami w stosunku do drugiego.
Odbiorcy nie będą więc zmuszeni do całkowitej wymiany posiadanego sprzętu odbiorczego, gdyż do odbioru telewizji cyfrowej może być wykorzystywany tradycyjny odbiornik telewizyjny wzbogacony o specjalny zewnętrzny dekoder. W związku z tym apelujemy do mieszkańców o ostrożność.
Nieuczciwe osoby mogą wykorzystywać proces cyfryzacji i podając się za przedstawicieli operatorów telewizji cyfrowej oferować nam m.in. usługi w zakresie dostrajania odbiorników do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bądź też oferować urządzenia do odbioru tej telewizji w postaci dekoderów przy wcześniejszym pobraniu zaliczki, a następnie nie dostarczyć nam obiecanego dekodera.
Dlatego też prosimy aby przy zakupie dekodera kierować się rozsądkiem, nie ulegać rzekomej promocji i nie kupować sprzętu z nielegalnego bądź też nieznanego nam źródła.
Jednocześnie nadmieniam, że pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej  w Lewinie Brzeskim będą  udzielać informacji osobom starszym i samotnym, gdzie można uzyskać pomoc w sprawie dostosowania swoich odbiorników telewizyjnych do odbioru sygnału cyfrowego.   
 
ulotka informacyjna
ulotka informacyjna