×
Wyszukaj w serwisie
×

Na szlaku Polichromii brzeskich

29 kwietnia 2013 roku (poniedziałek) w godzinach popołudniowych dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim pojechały wraz z opiekunami do Krzyżowic – niewielkiej wioski w gminie Olszanka.

Celem wycieczki było zwiedzanie gotyckiego kościoła pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego, leżącego na tzw. SZLAKU POLICHROMII BRZESKICH i będącego jedną z atrakcji Brzeskiej Wsi Historycznej.
Kościół ten wybudowany został w XV w. z cegły i kamienia polnego na miejscu drewnianej kaplicy. W tym też czasie książę brzeski Ludwik II sprowadził na swój dwór malarza z Burgundii, który ozdobił malowidłami ściany kościołów m.in. w Brzegu, Strzelnikach                 i Krzyżowicach. Niestety w 1534r. kościół w Krzyżowicach (podobnie, jak i inne kościoły w księstwie brzeskim) został przejęty przez protestantów, a średniowieczne polichromie zatynkowane. Malowidła ścienne zdobiące prezbiterium zostały odkryte ponownie dopiero w 1963r. Najbardziej znaną jest scena Pokłonu Trzech Króli, znajdująca się na ścianie północnej. Ciekawa jest również – zachowana w o wiele lepszym stanie, dekoracja ściany wschodniej prezbiterium: Ukrzyżowanie z Drzewem Mistycznym, wyżej Bóg, poniżej postać w stroju biskupim, obok sceny Biczowania i Złożenia do Grobu. Również nad wejściem do zakrystii znajduje się średniowieczne malowidło. Dziś już tylko można się domyślać, że przedstawiało św. Jerzego walczącego ze smokiem.
Dzieci biorące udział w wycieczce mogły obejrzeć polichromie dokładnie i krok po kroku odnaleźć każdą scenę. Miały też możliwość wejścia na drewnianą emporę i spojrzenia z góry na ten niewielki, ale jakże uroczy kościółek.
Po części edukacyjnej przyszedł czas na cześć rekreacyjną wycieczki. Korzystając z pogody, która nas nie zawiodła, udaliśmy się na plac zabaw, gdzie był czas na posiłek, sport i zabawę.
Wyjazd do Krzyżowic to pierwsza z trzech planowanych wycieczek dla dzieci i młodzieży do obiektów sakralnych położonych na Szlaku Brzeskich Polichromii, realizowanych z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju” – Projekt działań promujących walory kulturalne, turystyczne, społeczne i historyczne obszaru Brzeskiej Wsi Historycznej”.
Przed nami majowa wycieczka do Brzegu, gdzie będziemy zwiedzać kościół Św. Mikołaja i Muzeum Piastów Śląskich oraz rodzinna wycieczka do Strzelnik (zwiedzanie kościoła pw. Św. Antoniego), połączona z piknikiem, która odbędzie się w czerwcu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!
kontakt: dyrektor Świetlicy Terapeutycznej
Renata Pietruńko
tel.: 77 4128 972 lub 504 083 868
 
Bronisława Nazarko

na szlaku Polichromii brzeskich na szlaku Polichromii brzeskich Na szlaku Polichromii brzeskich Na szlaku Polichromii brzeskich

Na szlaku Polichromii brzeskich Na szlaku Polichromii brzeskich Na szlaku Polichromii brzeskich Na szlaku Polichromii brzeskich

Na szlaku Polichromii brzeskich