×
Wyszukaj w serwisie
×

Biblioteka pod ratuszem

Już po raz 18 w dniu 8 maja wszystkie biblioteki publiczne w Polsce i ich pracownicy świętowali Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim również przyłączyła się do tej akcji i podobnie jak w zeszłym roku celebrowała ten dzień w wyjątkowej scenerii, bo na Rynku przy ratuszu naszego miasta.

Dzień ten postanowiłyśmy zadedykować artyście, którego utwory, w szczególności te kierowane do najmłodszych czytelników, już od wielu pokoleń cieszą się niezmienną popularnością. Rok 2013 został ogłoszony rokiem tego właśnie autora, którego odejście 60 lat temu zasmuciło liczne grono jego wielbicieli. Mowa oczywiście o Julianie Tuwimie. Wszelkie atrakcje, które lewińska biblioteka przygotowała dla swych czytelników na ten dzień, nawiązywały właśnie do życia i twórczości tego poety.

Biblioteka zaprosiła do wspólnego świętowania wielu wyjątkowych gości, których obecność w połączeniu z dowcipem twórczości Juliana Tuwima stworzyły uroczystość tak barwną i dynamiczną, jak chemiczne mikstury, które młodziutki Julek Tuwim przygotowywał w swoim kuchennym laboratorium. Szczególną wdzięczność wyrażamy za przybycie przedstawicieli władz naszego miasta, a mianowicie Burmistrza, Pana Artura Kotary, Z-cy Burmistrza, Pana Dariusza Struskiego oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej, Pana Waldemara Włodka. Nasi goście z ochotą przyłączyli się do akcji „Popieram czytanie”, którą biblioteka propagowała przez cały dzień wśród mieszkańców gminy Lewin Brzeski z wykorzystaniem charakterystycznego logo z uśmiechniętą książką. Pierwsi uczestnicy naszej zabawy, starszaki z obu lewińskich przedszkoli, mieli okazję wysłuchać kilku utworów Juliana Tuwima w wykonaniu przedstawicieli władz, co było akcentem otwierającym całą uroczystość. 

Po tym wyjątkowym wstępie przyszedł czas na wyciągnięcie rzepki, którą Julian Tuwim „zasadził” w swoim wierszu tak skutecznie, że potrzebował ponad trzydziestu przedszkolaków, aby ją z ziemi wydostać. Nie byłoby też zabawy bez lokomotywy. Dlatego przedszkolaki poświęciły chwilkę czasu na zbudowanie fantastycznego pociągu z kartonowych pudeł. Jak na lokomotywę Tuwima przystało pomieściła ona wszystkich małych pasażerów. Około godziny 11 do zabawy przyłączyły się pozostałe grupy przedszkolaków. Wszyscy razem wyrecytowaliśmy wiersz „Lokomotywa”, który nastroił nas do utworzenia najdłuższego pociągu w mieście, a może nawet w całym powiecie. Wagonami tej maszyny były oczywiście same dzieci i ich opiekunowie. Lokomotywa przebyła trasę wokół Rynku, robiąc dużo hałasu - pogwizdując, świszcząc, dudniąc. Z żalem żegnaliśmy ten pociąg, który odjechał do swoich stacji docelowych: Przedszkole nr 1 i Przedszkole nr 2.

Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej, którzy odwiedzili nas po odjeździe przedszkolnego pociągu, na rozgrzewkę, pracując w grupach, uzupełniali luki w wybranym wierszu artysty i dzięki temu, że świetnie się spisali, odkryli hasło dnia: JULIAN TUWIM. W trakcie spotkania pod ratuszem poznali wiele ciekawostek z dzieciństwa artysty, odgadywali tytuły zaprezentowanych wierszy, a także na chwilę weszli w skórę poety i próbowali swoich sił w trudnej sztuce tworzenia rymów.

Zadania przygotowane dla uczniów starszych klas miały inny charakter, bo bardziej teatralny. Spotkanie dla nich nawiązywało do „Ptasiego Radia” – popularnego wiersza Juliana Tuwima, przepełnionego ćwierkaniem, kukaniem, pukaniem, stukaniem. Co odważniejsi uczniowie musieli wcielić się w rolę wybranego ptaka i z pomocą dostarczonych im materiałów i rekwizytów odegrać kukiełkową scenkę teatralną. Uczestnicy w trakcie zajęć mieli okazję dowiedzieć się, jaką nazwą określa się wyrazy, którym Ptasie Radio zawdzięcza swoją muzykalność i dźwięczność. Doszli do tej wiedzy samodzielnie, rozwiązując krzyżówkę, której hasłem była ONOMATOPEJA.

W oczekiwaniu na występ bibliotecznej grupy teatralno-kabaretowej, mieszkańcy naszego miasta mogli przysiąść na chwileczkę pod ratuszem i dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z życiorysu Juliana Tuwima, posłuchać jego wybranych wierszy, aforyzmów, limeryków oraz tekstów piosenek, które w ciągu jego życia wyszły spod pióra artysty. Niektórzy słuchacze odważyli się nawet stanąć po drugiej stronie mikrofonu i zaprezentować publiczności swoje ulubione utwory. Była również możliwość obejrzenia dwóch wystaw. Jedna przedstawiała Juliana Tuwima, jakiego nie znamy, natomiast druga zatytułowana „Zaczytani w Lewinie Brzeskim” prezentowała najciekawsze momenty uwiecznione aparatem fotograficznym w trakcie zeszłorocznej akcji „Popieram czytanie”.

O godzinie 16 rozpoczął się występ członków grupy Coolt(ur)owi, którzy odegrali dwie przezabawne scenki. W pierwszej z nich publiczność została rozbawiona przez bibliotekarkę, która obsługiwała niezbyt oczytanego czytelnika oraz, dla kontrastu, czytelnika, który wiedział dużo więcej niż ona sama. W drugiej scence odwiedził nas uwspółcześniony Julian Tuwim, zmagający się z tworzeniem swojego kolejnego tomiku poezji „Kwiaty Polskie II”.

 

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna
składa serdeczne podziękowania:


Panu Arturowi Kotarze  – Burmistrzowi Lewina Brzeskiego,
Panu Dariuszowi Struskiemu – Zastępcy Burmistrza Lewina Brzeskiego,
Panu Waldemarowi Włodkowi – Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Lewinie Brzeskim

za aktywny udział w spotkaniu z przedszkolakami,

Dyrektorowi i Pracownikom Domu Kultury w Lewinie Brzeskim
za pomoc w organizacji imprezy,

                   przedszkolakom, uczniom, nauczycielom, opiekunom,  a także wszystkim pozostałym osobom, które odwiedziły w tym dniu „Bibliotekę pod Ratuszem”.

Szczególne podziękowania należą się
WSZYSTKIM MIESZKAŃCOM GMINY LEWIN BRZESKI, INSTYTUCJOM oraz FIRMOM,
które włączyły się w naszą akcję POPIERAM CZYTANIE!

 

Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem

Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem

Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem Biblioteka pod ratuszem

Biblioteka pod ratuszem