×
Wyszukaj w serwisie
×

Świetlica Terapeutyczna zwiedza brzeskie atrakcje turystyczne

Dnia 23 maja 2013 roku (czwartek) odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Szlakiem Brzeskich Polichromii”.

Dzieci ze Świetlicy Terapeutycznej w Lewinie Brzeskim wraz  z wychowawcami odwiedziły tym razem Brzeg. Celem popołudniowego wyjazdu było zwiedzenie trzech zabytkowych budowli, znajdujących się na terenie miasta. 
Najpierw wzięliśmy udział w ciekawej lekcji muzealnej, którą prowadziła Pani kustosz Teresa Piasecka, na temat jednego ze stylów architektonicznych – gotyku oraz gotyckich zabytków, znajdujących się w Brzegu. Lekcja odbyła się w Muzeum Piastów Śląskich, czyli na brzeskim zamku. W trakcie jej trwania zwiedziliśmy niektóre z zamkowych sal, dowiadując się o życiu władców Śląska. Po części edukacyjnej była chwila na posiłek i relaks w pobliskim parku.
Następnie zwiedziliśmy Kościół pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego, w którym oprócz pięknych polichromii, mogliśmy podziwiać również robiące duże wrażenie elementy sztuki barokowej – złocenia, bogate zdobnictwo, wręcz przepych, intensywna kolorystyka, wiele dekoracji rzeźbiarskich.
Po wizycie w barokowym kościele przeszliśmy ulicami Brzegu do świątyni, zbudowanej w stylu gotyckim, czyli do Kościoła pod wezwaniem Św. Mikołaja. Tutaj panowała całkiem inna atmosfera. Strzelista nawa główna z gwieździstym sklepieniem, wysokie okna witrażowe – to wszystko wprawiło nas w podniosły nastrój pełen powagi i zadumy.
Do Lewina wróciliśmy zmęczeni, ale też zadowoleni i bogatsi w wiedzę na temat zabytków (w tym polichromii) naszego regionu.
Wyjazd do Brzegu to druga z trzech planowanych wycieczek dla dzieci i młodzieży do obiektów sakralnych położonych na Szlaku Brzeskich Polichromii, realizowanych z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju” – Projekt działań promujących walory kulturalne, turystyczne, społeczne i historyczne obszaru Brzeskiej Wsi Historycznej”.
Przed nami ostatnia, rodzinna wycieczka do Strzelnik (zwiedzanie kościoła pw. Św. Antoniego), która odbędzie się  22 czerwca b.r.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!!!
 
Bronisława Nazarko
 
Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii
Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii
Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii Szlakiem brzeskich Polichromii
Szlakiem brzeskich Polichromii
Szczegółowe informacje: Świetlica Terapeutyczna w Lewinie Brzeskim, ul. Moniuszki 41A; dyrektor Renata Pietruńko tel. 77 4128 972