×
Wyszukaj w serwisie
×

Cudze chwalice swego nie znacie czyli ciąg dalszy zwiedzania Brzeskiej Polichromii

22 czerwca 2013 roku (w sobotę) odbyła się trzecia i ostatnia wycieczka z serii „Szlakiem Brzeskich Polichromii” organizowana przez Świetlicę Terapeutyczną w Lewinie Brzeskim. Tym razem celem wyjazdu były dwa urocze kościółki usytuowane w naszej gminie. Wycieczka miała charakter rodzinny – wzięły w niej udział dzieci wraz ze swoimi bliskimi (rodzice, rodzeństwo, dziadkowie). W sumie 69 osób.

Najpierw udaliśmy się do Strzelnik, gdzie znajduje się kościół pod wezwaniem Św. Antoniego – turystyczna oraz architektoniczna perełka Brzeskiej Wsi Historycznej. Wnętrze wczesnogotyckiego kościoła pokrywają unikalne polichromie odkryte przypadkowo w 1958 r. Na miejscu czekała na nas Pani Łabiak – jedna z pierwszych mieszkanek powojennych Strzelnik, osoba bardzo otwarta i chętna do opowieści na temat przeszłości wioski oraz kościółka.
Następnie udaliśmy się do pobliskiej Różyny, gdzie na sztucznie usypanym przez mieszkańców wzgórzu stoi barokowy kościół (datowany na rok 1712) pod wezwaniem Św. Mikołaja. Najstarsze zapiski o kościele pochodzą z 1310 r. – stąd zachowane są elementy gotyckie budowli.
Niestety średniowieczną polichromię zdobiącą niegdyś wnętrze świątyni przykrywa dziś warstwa tynku. Nie zobaczymy też najcenniejszej pamiątki pochodzącej z wystroju dawnego kościoła – figury „Piety”. Obecnie nad jej bezpieczeństwem czuwa Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Drewniana, polichromowana rzeźba z XVw., przedstawia Matkę Boską, trzymającą na kolanach martwego Chrystusa i znajduje się na drugim piętrze zamkowego muzeum (dzieci obejrzały rzeźbę w czasie majowej wycieczki do Brzegu).
Wielu z nas nie zdawało sobie nawet sprawy z tego, że tak blisko Lewina znajdują się tak cenne i interesujące zabytki. Kolejny raz sprawdziło się powiedzenie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.
Dla uczestników wycieczki sobotni wyjazd był okazją do poznania gminy Lewin Brzeski z innej strony. Natomiast wśród mieszkańców Strzelnik i Różyny pojawienie się dwóch autokarów wywołało spore poruszenie i przypomniało im, że mają u siebie prawdziwe skarby, które są nie tylko miejscem religijnego kultu, ale też dużą atrakcją turystyczną.
Za umożliwienie nam zwiedzenia obu kościołów serdecznie dziękujemy księdzu proboszczowi Leszkowi Włodarczyk oraz Państwu Łabiakom ze Strzelnik i Panu Cierpisz z Różyny.
Wyjazd do Strzelnik i Różyny to ostatnia z trzech planowanych wycieczek dla dzieci i młodzieży do obiektów sakralnych położonych na Szlaku Brzeskich Polichromii, realizowanych z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii Rozwoju” – Projekt działań promujących walory kulturalne, turystyczne, społeczne i historyczne obszaru Brzeskiej Wsi Historycznej”.
 Bronisława Nazarko

Strzelniki Różyna 022.jpeg Strzelniki Różyna 029.jpeg Strzelniki Różyna 031.jpeg

Strzelniki Różyna 036.jpeg Strzelniki Różyna 039.jpeg Strzelniki Różyna 040.jpeg

Strzelniki Różyna 044.jpeg Strzelniki Różyna 047.jpeg Strzelniki Różyna 073.jpeg

Strzelniki Różyna 090.jpeg Strzelniki Różyna 091.jpeg Strzelniki Różyna 105.jpeg

Strzelniki Różyna 118.jpeg Strzelniki Różyna 120.jpeg Strzelniki Różyna 134.jpeg

Strzelniki Różyna 137.jpeg Strzelniki Różyna 144.jpeg

Strzelniki Różyna 159.jpeg Strzelniki Różyna 182.jpeg