×
Wyszukaj w serwisie
×

Strrraszna noc w bibliotece

 To już trzecia taka noc, kiedy w pomieszczeniach Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Lewinie Brzeskim działy się dziwne i niesamowite rzeczy, o których sama myśl wywołuje gęsią skórkę, a doświadczenie ich na własnej skórze wyrywa z gardła głośny krzyk przerażenia. Nie brakowało jednak młodych, odważnych ludzi, którzy na powitanie wakacji, czyli w nocy z 28 na 29 czerwca, postanowili wziąć udział w „Strrrasznej nocy w bibliotece”.
Na początku było zwyczajnie – zabawy integracyjne, ciepła kolacja, przygotowywanie dekoracji sali. Niczego niespodziewający się uczestnicy zabawy budowali średniowieczny zamek, który wkrótce stał się siedliskiem duchów, zjaw i innych nadprzyrodzonych stworów. W trakcie gdy grupa porządkowała swoje rzeczy w kąciku dla dzieci, w pozostałej części biblioteki zrobiło się ciemno i nadzwyczaj cicho – zapowiadało to coś niezwykłego. I tak też było.
Z widocznym przerażeniem w oczach dzieci przeniosły się do mrocznej czytelni, gdzie rozlegał się jedynie odgłos tykającego starego zegara. Siedząc w kręgu wysłuchały strrrasznej historii o Białej Damie z Kórnika, która, zgodnie z legendą, równo o północy spływa ze swego pałacowego portretu kierując się ku wyjściu do ogrodu. Historia nie dobiegła jeszcze końca, gdy dał się usłyszeć głośny dźwięk bicia zegara oznajmiający nadejście północy. Wraz z dwunastym jego uderzeniem zza bibliotecznego zamku wyłoniła się widmowa postać białej damy, która wywołała popłoch wśród tych, którzy właśnie poznali jej losy. I nagle zniknęła…
To jednak nie był koniec nocnych wrażeń. Uczestnicy zabawy rozpoczęli ważną misję odnalezienia fragmentów nikomu jeszcze nieznanej lewińskiej legendy, która od setek lat skrywała mroczne losy ducha błąkającego się po ciemnych zakamarkach Lewina Brzeskiego. Misja nie była łatwa, gdyż odszukanie fragmentów odbywało się w zupełnych ciemnościach i wymagało od młodych ludzi włożenia sporego wysiłku w wykonanie dziesięciu zadań. Po długich zmaganiach udało się skompletować wszystkie fragmenty starego rękopisu. Pozostało ułożyć je w jedną całość. Jak wyjaśniał ostatni fragment pergaminu, ci, którzy poznają losy błąkającego się po Lewinie Brzeskim ducha, zostają obciążeni obowiązkiem wybaczenia mu jego życiowych zbrodni i odprawienia go do świata umarłych. Stało się to właśnie tej wyjątkowej nocy. Po ułożeniu i odczytaniu legendy nie było już odwrotu. Niewyraźna postać zbrodniarza ukazała się swym wybawcom…  A gdy usłyszała słowa wybaczenia, opuściła ziemski padół.
Strrraszna historia napisała się sama. Ciekawe, jaka strrraszna historia powstanie w przyszłym roku w trakcie kolejnej nocy w bibliotece.

noc_2013_1.jpeg noc_2013_2.jpeg noc_2013_3.jpeg

noc_2013_4.jpeg noc_2013_5.jpeg noc_2013_6.jpeg

noc_2013_7.jpeg   noc_2013_8.jpeg noc_2013_8.jpeg