×
Wyszukaj w serwisie
×

Polak, Węgier, dwa bratanki… czyli niecodzienna wizyta w Świetlicy Terapeutycznej

 

Spotkanie podzielone było na trzy części. Na początku wysłuchaliśmy piosenki „Polak, Węgier…” w wykonaniu węgierskiego zespołu rockowego Hungarica. Utwór poświęcony jest przyjaźni polsko – węgierskiej, a gościnnie wystąpił w nim polski muzyk Andrzej Nowak.
Następnie nasi goście obejrzeli bardzo krótką historię Polski – animowany, ośmiominutowy film Tomasza Bagińskiego, przedstawiający naszą historię od Chrztu Polski, aż po wejście do Unii Europejskiej. Dzięki temu, w sposób prosty i bez słów, mogliśmy pokazać młodzieży z Węgier nasze korzenie, kulturę, znanych Polaków i historię, często pełną tragedii i cierpień całych pokoleń.
Druga część spotkania miała charakter plastyczny. Młodzież polska i węgierska uczestniczyła w warsztatach plastyczno – manualnych.
Uczestnicy zajęć na specjalnych blejtramach malowali farbami własne obrazy lub też wypełniali kolorami przygotowane już wzory.
Następnie ozdabiali papierowe torebki, służące do przechowania własnoręcznie wykonanego obrazu.
Młodzi ludzie ochoczo zabrali się do pracy, przy okazji zupełnie przypadkowo odkrywając, drzemiące w sobie talenty. Niektóre obrazy mogłyby konkurować z tymi malowanymi przez artystów podczas Pleneru Malarskiego.
Ostatnia, integracyjna część miała na celu wspólną zabawę i  lepsze poznanie się. Młodzież bawiła się przy muzyce, następnie grała w kalambury. Pokazanie, bez użycia słów niektórych haseł (np.: przewijanie dziecka, toster) wymagało od uczestników odwagi i pomysłowości.  Śmiechu było przy tym, co niemiara.
Drużyny – polska i węgierska musiały też wykazać się wiedzą na temat swoich przyjaciół i odpowiedzieć na takie pytania, jak: stolica Polski/Węgier, znani Polacy/Węgrzy, ulubiona potrawa, itd. Okazało się, że nasi goście z Węgier wiedzą o nas więcej, niż my o nich. BRAWO!!!
Nie tylko wiedzą, ale również siłą zabłysnęli nasi węgierscy przyjaciele. Podczas przeciągania liny okazali się drużyną zdecydowanie mocniejszą.
Hmm… a może to było tak, że po prostu daliśmy im wygrać…?:) Mimo zaciętej rywalizacji pożegnaliśmy się jednak serdecznie i w przyjaźni.

Dziękujemy i zapraszamy do Świetlicy ponownie!!!

Bronisława Nazarko


IMG_3480 IMG_3478 IMG_3472

IMG_3466 IMG_3462 IMG_3456

IMG_3426 DSCF3347 DSCF3325

DSCF3308 DSCF3296 IMG_3447