×
Wyszukaj w serwisie
×

Wakacje w Strzelnikach

 

Upalny sierpień był początkiem wakacji organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Strzelnikach. W tym roku dzieci przychodzące do biblioteki zapoznały się z naszymi „podwórkowymi” skarbami zgodnie z hasłem zapowiadającym i zachęcającym do przyjścia do biblioteki – „Skarby naszego podwórka”. Skarb to nie tylko złoto, jak przekonały się dzieci, to coś o wiele bardziej cenniejszego – to zabytki, z których jesteśmy bardzo dumni. W dodatku są one tak blisko nas.
W pierwszym dniu miłośnicy dobrej zabawy w bibliotece odnaleźli piękne zabytkowe wille, które były... na ich „podwórku”, czyli w Strzelnikach. Dzieci odnalazły je grając w grę terenową. Musiały rozpoznać zabytkowe budynki patrząc na ich stare fotografie. Na każdej „stacji” poznały ich historię i wykonywały zadanie utrwalające zdobytą wiedzę. Na pamiątkę tego dnia powstała mapa Strzelnik z zaznaczonymi na niej zabytkami i zdjęciami. Poszukiwacze „skarbów” spisali się wzorowo.
 „Odkrywcy to my” – hasło kolejnego dnia pełnego emocji. Mali odkrywcy zwiedzili pałac w Łosiowie, po którym oprowadziła ich Pani Monika Szczypior. Zdobyte na temat pałacu i samego Łosiowa informacje przydały im się w rozwiązywaniu quizu i krzyżówki na temat tej miejscowości. Miłym akcentem był plener malarski zorganizowany w przypałacowym parku oraz spotkanie z dziećmi  z Łosiowa uczęszczającymi na biblioteczne zajęcia. Wspaniałe nagrody za wiedzę i talent malarski wręczyła dzieciom bibliotekarka z Łosiowa  –  Pani Ludwika Chojnacka.
W Strzelnikach znajduje się kościół, który leży na Szlaku Polichromii Brzeskich. Dzieci bardzo dobrze go znają i wiedzą, że jest on „skarbem”  ich miejscowości ze względu na średniowieczne polichromie.  W kolejnym dniu mogły zwiedzić kościół pw. NMP Królowej Polski, z 1400 r., który znajduje się w Zwanowicach i według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest wpisany na listę zabytków. O  kościele i miejscowości opowiedział dzieciom ks. Marek Dziedzic, proboszcz parafii w Kruszynie. We wnętrzu kościoła dzieci zobaczyły późnorenesansowe płyty nagrobne, z płaskorzeźbami postaci  i kartuszami herbowymi: Krzysztofa von Waldaw, koniuszego księcia Jerzego II oraz jego żony Barbary. Dzięki uprzejmości proboszcza zobaczyły również kaplicę grobową rodziny Schmiedeberg, z 1870 r. oraz ogrodzenie, murowano-metalowe z XV w. Obok kościoła jest również późnobarokowy pałac, wybudowany pod koniec XVIII wieku z małym parkiem. Niestety dziś tę piękną, wyremontowaną budowlę strzeże ogrodzenie i nie jest dostępna dla zwiedzających. Pobyt w Zwanowicach dzieci zakończyły zabawą na boisku.
Zabawą, grami i zawodami sportowymi na boisku w Strzelnikach rozpoczął się kolejny dzień wakacji w bibliotece. Dzieci podzielone na drużyny wykonywały zadania sportowe, ruchowe oraz intelektualne. Dzięki zabawom integracyjnym poznały się jeszcze bliżej i nauczyły się dostrzegać w innych coś dobrego i pozytywnego. Przecież naszym „skarbem” może być również przyjaźń.
Ostatni dzień bibliotecznych wakacji dzieci spędziły w bibliotece, aby podsumować swoje wiadomości na temat zabytków. Ten dzień był szczególnym ze względu na to, że obchodziliśmy urodziny Dawida, który brał udział w wakacjach razem z innymi dziećmi.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, aby wakacje dzieci ze Strzelnik były udane i pełne wrażeń. A w szczególności: Pani Monice Szczypior – przewodniczce po łosiowskim pałacu, księdzu Markowi Dziedzicowi za oprowadzenie po kościele w Zwanowicach i opowiedzenie historii miejscowości, a także Pani Ludwice Chojnackiej z Biblioteki Publicznej w Łosiowie za zorganizowanie pleneru malarskiego i oprowadzenie po parku w Łosiowie.

wakacje_strzelniki_2013_6 wakacje_strzelniki_2013_5 wakacje_strzelniki_2013_4

wakacje_strzelniki_2013_3 wakacje_strzelniki_2013_2 wakacje_strzelniki_2013_1

wakacje_strzelniki_2013