×
Wyszukaj w serwisie
×

Wakacje z pożytkiem 2013

Tegoroczne „Wakacje z pożytkiem” rozpoczęły się 15 lipca i trwały prawie do końca  sierpnia. Była to już trzecia, wakacyjna akcja zorganizowana i przeprowadzona wspólnie przez łosiowską Bibliotekę Publiczną, Towarzystwo Miłośników Łosiowa i Okolic oraz Wiejski Dom Kultury w Łosiowie. Program zajęć przewidywał bogatą i urozmaiconą ofertę spędzenia wolnego czasu, dlatego też dzieci chętniej i liczniej niż w ubiegłych latach, uczestniczyły w organizowanych zajęciach. W tym roku, dołączyły do nas także dzieci szkolne z sąsiednich miejscowości: z Różyny i Strzelnik oraz okazjonalnie dzieci z Leśniczówki i Buszyc, które spędzały lato  u rodzin w Łosiowie.

Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem w Łosiowie

Chociaż wakacje są okresem wolnym od nauki, to „Wakacje z pożytkiem” poza zabawą były czasem przyswajania wiedzy o regionie, poznawania tajników sztuki kulinarnej, dawały możliwość rozwoju artystycznego podczas warsztatów teatralnych, warsztatów plastycznych czy pleneru malarskiego. Najliczniejszą frekwencją cieszyły się zajęcia kulinarne. Chłopcy na równi z dziewczętami, z zapałem sporządzali zdrowe sałatki z sezonowych owoców i warzyw, piekli różnego rodzaju i kształtu ciasteczka. Godną najwykwintniejszych kuchni, gamę smaku, wyglądu i zapachu przedstawiały pizze, pieczone na cztery różne sposoby, według własnej koncepcji, przez cztery drużyny.

Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013

Niezwykle ciekawa i pouczająca była wycieczka do Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Tu dzieci, zaproszone przez dyrektora Pana Henryka Zamojskiego do gabinetu, z uwagą i skupieniem wysłuchały informacji dotyczącej działalności Ośrodka.   Później zostały zaproszone do zwiedzenia laboratorium, gdzie Pani Grażyna Chacz opowiedziała o ważnej roli, jaką odgrywa praca badawcza laboratorium w doskonaleniu  i ulepszaniu wydajności i jakości plonów. W dalszej części, nasza grupa udała się tam, gdzie zaczyna się praca badawcza nad produkcją roślinną. Na rozległych poletkach doświadczalnych czekała już Pani Elżbieta Gniewowska, która oprowadziła dzieci  po terenach uprawy, pokazała różne odmiany pszenicy, pszenżyta, owsa i inne, oraz opowiedziała o tym jak przebiega cykl badawczy. Dzieci zebrały na pamiątkę wiązanki różnorodnych zbóż, zapamiętując po kilka nazw odmian, a z najpiękniejszych kłosów  układały żniwne wiązanki podczas zajęć na sali.

Dotacja przyznana przez Radę Sołecką w Łosiowie umożliwiła sfinansowanie wyjazdów: do Brzegu na basen, do Opola do kina oraz na wycieczki edukacyjnej do Wrocławia.

Głównym celem wyjazdu do Wrocławia była wizyta w Zakładzie Narodowym Ossolińskich. Tu dzieci pod fachową opieką bibliotekarki Pani Aldony Mikuckiej zwiedziły zabytkowy gmach z barokowym dziedzińcem, wysłuchały prezentacji dotyczącej historii powstania, działalności Ossolineum, prezentacji ciekawych i różnorodnych zbiorów. Podczas zwiedzania wystawy introligatorskiej szczególne zainteresowanie budziły starodruki, rękopisy, kodeksy oprawiane i ozdabiane w niezwykle kunsztowny sposób.

Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013

Po drodze na wrocławski rynek uczestnicy mieli okazję wejść do gmachu Instytutu Filologii Uniwersytetu Wrocławskiego, skąd, po chwili odpoczynku w ogrodzie na dziedzińcu, udały się na najsmaczniejsze lody w mieście. Największe emocje i największą radość wzbudziła wizyta na stadionie WKS Śląska Wrocław, szczególnie wśród chłopców, którzy kibicują klubowi.

Niezapomniane chwile spędziły dzieci podczas „Nocy czarownic”. Zgodnie z ustaleniami, każdy uczestnik był przebrany za czarownicę. Pewną trudność mieli chłopcy, którzy w końcu przebrali się za inne postacie związane z nadprzyrodzoną mocą. Noc poprzedziła dyskoteka i wspólna kolacja, przygotowana przez uczestniczki imprezy, na której wszystkie potrawy miały kolor żółty, dlatego nazwana została „żółtą kolacją”. Do północy czas przebiegał na czytaniu baśni Oskara Wilda, a gdy młodsze dzieci smacznie zasnęły, Pani Danusia Hajduga  opowiedziała o czasach inkwizycji, kiedy wiele kobiet oskarżono o czary i palono na stosie. Była też opowieść o turystycznym „Szlaku Czarownic” sięgającym od Nysy, przez Głuchołazy, do Czech. Pięknie przedstawione atrakcje tego szlaku wzbudziły adrenalinę i wywołały lawinę niesamowitych opowieści. O spaniu nie było już mowy.

„Wakacje z pożytkiem 2013” zakończyły się wspólnym spotkaniem uczestników, rodziców i organizatorów. Była wystawa wszystkich prac, występ artystyczny na scenie  i poczęstunek w postaci samodzielnie upieczonych ciasteczek. Na zakończenie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami przekazanymi przez Przedsiębiorstwo Wyrobów Cukierniczych „ODRA” S. A. w Brzegu.

  Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013

Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013 Wakacje z pożytkiem 2013

   

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania  

 

Radzie Sołeckiej w Łosiowie, 

Bankowi Spółdzielczemu Grodków- Łosiów  

oraz Przedsiębiorstwu Wyrobów Cukierniczych „Odra” S.A. w Brzegu   

za wsparcie finansowe i rzeczowe,   

dzięki któremu nasza akcja zyskuje na jakości

i cieszy się coraz większą popularnością w środowisku.