×
Wyszukaj w serwisie
×

Europejskie Dni Dziedzictwa - Skorogoszcz 2013

W niedzielę 15 września w skorogoskim parku miały miejsce  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013 r., których koordynatorem jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.
 
Tegoroczna   edycja  odbyła się pod hasłem „Nie od razu Polskę zbudowano”.
Poprzez tak sformułowany temat przewodni chodziło  o nawiązanie do wszelkich form budowy polskiej państwowości nie tylko w sensie dosłownym – kształtowaniu granic na przestrzeni dziejów, ale również tym symbolicznym – poczuciu przynależności i związku z historią, językiem, tradycją.  W Tym dniu organizatorzy-Towarzystwo Rozwoju Lokalnego „Zielony Most” w Skorogoszczy, Filia Biblioteki Publicznej oraz Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim  przygotowali  bogaty program nawiązujący do tradycji , języka Kresowiaków, którzy  stanowią istotny odsetek mieszkańców  w naszej gminie.
Wszystko rozpoczęło się otwarciem  wystawy „Opolszczyzna na starej widokówce”, przygotowanej przez panią E.Boczkowską z Biblioteki Publicznej w Skorogoszczy, następnie wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy  wraz z opiekunami państwem Bożeną i Romanem Kania z projektem pt. „Z Kresów do nowej Ojczyzny”.  W klimat biesiadny wprowadzała podczas swego recitalu Małgorzata Kulińska. Wszyscy oczekiwali na rekonstrukcje „Wesela Kresowego”  w wykonaniu zespołów z Grodźca. Inscenizacja bardzo się spodobała publiczności, która nagradzała wykonawców gromkimi brawami.
Podczas EDD 2013 w Skorogoszczy miała także miejsce  promocja okolicznościowej publikacji pt. „Kapliczki krzyże przydrożne w Parafii Skorogoszczy” którą wydało: TRL „ZielonyMost”, dzięki wsparciu Powiatu Brzeskiego, Stowarzyszeniu Brzeska Wieś Historyczna i Spółce Agrogal  z Błażejowic. Na EDD 2013 min. gościli; Burmistrz Artur Kotara, zastępca Dariusz Struski , Przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Włodek oraz  dyrektor MGDK Tadeusz Tadla. Impreza zakończyła się tradycyjną potańcówką o północy.

 

 Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r

 Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r  Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r

 Europejskie Dni Dziedzictwa – Skorogoszcz 2013r