×
Wyszukaj w serwisie
×

Jubileusz 15-lecia Stacji Opieki Caritas w Skorogoszczy

„Wyrażam przekonanie, że wdzięczność tych, którym pomagacie, będzie wspierała wszystkich zaangażowanych w to wielkie dzieło pomocy bliźniemu.”

 To słowa Burmistrza Lewina Brzeskiego skierowane do inicjatorów utworzenia Stacji Opieki Caritas w Skorogoszczy i jej pracowników.

Stacja Opieki Caritas w Skorogoszczy istnieje już 15 lat. Formalnie została powołana do życia 1 października 1998 roku. Stacja swoją siedzibę ma w pomieszczeniach należących do parafii w Skorogoszczy, chociaż trzeba przyznać, że trudno w tym miejscu spotkać pielęgniarki pracujące w Stacji. Ich praca to przede wszystkim teren gminy, to domy i mieszkania osób wymagających pomocy. Idea powołania do życia Stacji Opieki Caritas opiera się na pracy w domu chorego. To tam, często do ludzi starszych i samotnych, niezależnie od pory dnia, w dni powszednie i w święta, docierają z pomocą pielęgniarki Stacji. W domach chorych wykonują zabiegi medyczne, zajmują się pielęgnacją, edukują rodzinę jak skutecznie pomagać choremu w domu, i to co najważniejsze, wlewają w serca swoich podopiecznych i ich najbliższych otuchę i nadzieję, dają poczucie bezpieczeństwa pokazując swoją obecnością, że chory nie jest sam, że zawsze może liczyć na ich pomoc. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie brak Stacji Opieki Caritas w gminie Lewin Brzeski. Przyzwyczailiśmy się do samochodów oznakowanych emblematem Caritas, które na co dzień można spotkać w każdej miejscowości naszej gminy, przyzwyczailiśmy się do Pań pielęgniarek w charakterystycznych czerwonych kurtkach. Dzisiaj normą jest, że  w sytuacjach trudnych, kiedy z chorobą najbliższych nam osób nie możemy sobie sami poradzić, dzwonimy po prostu po pomoc do Stacji. To tam możemy wypożyczyć niezbędny sprzęt rehabilitacyjny i pielęgnacyjny dla naszego chorego, możemy poprosić o przyjazd i pomoc w pielęgnacji, o fachową radę jak skutecznie pomagać choremu, jak się nim opiekować.    

Na skromną lecz miłą uroczystość z okazji 15-stej rocznicy powstania Stacji Opieki Caritas w Skorogoszczy, zaproszeni zostali znamienici goście w osobach ks. Piotra Kondzieli reprezentującego Caritas Diecezji Opolskiej, Burmistrza Lewina Brzeskiego Pan Artura Kotary, ks. Piotra Bekierza i ks. Marka Biernata – byłych proboszczów parafii Skorogoszcz, ks. Krzysztofa Dudojć – proboszcza parafii Lewin Brzeski, radnych Rady Miejskiej i współpracujących na co dzień ze Stacją pracowników Ośrodka Pomocy  Społecznej w Lewinie Brzeskim. Rolę gospodarzy uroczystości pełnili ks. Tomasz Struzik – proboszcz parafii Skorogoszcz oraz pracownice Stacji.

Ksiądz Piotr Kondziela w kilku słowach przypomniał czasy tworzenia Stacji, zwrócił uwagę na wydatną pomoc Gminy Lewin Brzeski w jej utworzeniu i utrzymaniu przez te 15 lat. Na ręce Burmistrza i radnych złożył gorące podziękowanie za tę postawę.

Burmistrz Pan Artur Kotara, w imieniu własnym i podopiecznych Stacji, w imieniu całej lokalnej społeczności złożył podziękowania wszystkim inicjatorom utworzenia Stacji oraz wyraził przekonanie, że samorząd gminy nadal będzie wspierał pracę tej wspaniałej placówki. Szczególne podziękowania skierował również pod adresem wszystkich pracownic Stacji za 15 lat wspaniałej pracy.

 

Caritas 15 lat 016.jpeg Caritas 15 lat 003.jpeg Caritas 15 lat 001.jpeg

Caritas 15 lat 009.jpeg   Caritas 15 lat 005.jpeg Caritas 15 lat 004.jpeg