×
Wyszukaj w serwisie
×

Borkowice

  Borkowice - położenie na mapie gminy

POŁOŻENIE:

Wieś usytuowana jest we wschodniej części gminy w odległości 8 km od Lewina Brzeskiego. Borkowice leżą wzdłuż drogi krajowej Nr 94 i powiatowej Nr 1186o. Posiada więc doskonałe połączenie z Opolem, Wrocławiem, Brzegiem i Lewinem Brzeskim. Najbliższa stacja kolejowa położona na trasie relacji Opole – Wrocław znajduje się 2 km od wsi w Przeczy.

Atutem miejscowości jest także położenie wśród lasów, które doceniają przyjeżdżający goście i myśliwi.

 

  Państwo Alicja, Stefan Cebula -Borkowice

Państwo Ryszard Kujawa- Borkowice

SPOŁECZNOŚĆ:

Wizja rozwoju miejscowości:

Od tradycji, po rozwój do nowoczesności

W Borkowicach wraz z przysiółkiem Niwa mieszka 296 osób (stan na koniec 2013 roku). Mieszkańcy wsi wspólnie działają na jej korzyść organizując integracyjne imprezy takie jak dożynki, festyny wiejskie czy sylwester. Borkowice regularnie biorą udział w organizowanym przez Gminę Lewin Brzeski konkursie „Piękna wieś lewińska”, w którym od 2008 roku zdobywa nagrody i wyróżnienia oraz w wojewódzkim konkursie „Piękna Wieś Opolska”. Wieś od 2007 roku uczestniczy także w wojewódzkim programie „Odnowa wsi”.

DOCsprawozdanie sołeckie za 2009 r. Borkowice

Wieś ma charakter rolniczy i mieszkaniowy. Większość mieszkańców pracuje w Opolu, Lewinie i Brzegu. W Borkowicach funkcjonuje także jedno z największych gospodarstw indywidualnych, którego właścicielem jest Rudolf Matejka.

 

 

WŁADZE WSI:

Sołtys: Danuta Stanisławska
Przewodniczący Rady Sołeckiej: Krystyna Major

 

  Dożynki wojewódzkie

Chleb-Borkowice - kopia

WYDARZENIA:

Wieś realizuje wiele cyklicznych imprez: dożynki wiejskie, majowy festyn wiejski, imprezy sylwestrowe i inne.

W 2009 roku Borkowice zostały gospodarzem dożynek gminnych.

 Piękna Wieś Lewińska

Dożynki Gminne 2009

 

  Kapliczka w Borkowicach  

Kapliczka w Borkowicach

HISTORIA:

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1687r., kiedy to wieś występuje pod nazwą Purkwitz. Nazwę wsi zmieniono w 1783r. na Borkwitz.

Zabudowa mieszkalna wsi pochodzi z XIX/XX w.
W części południowo – zachodniej Niwy znajdują się zabudowania folwarczne, wewnątrz których znajdują się kolebkowe sklepienia wsparte na kamiennych kolumnach.