×
Wyszukaj w serwisie
×

Chróścina

Chróścikiem przez świat

 Mapa gminy Lewin Brzeski - Chróścina

Chróścina -przystanek

POŁOŻENIE:

Wieś usytuowana jest we wschodniej części gminy przy drodze wojewódzkiej Nr 459 bezpośrednio połączonej z drogą krajową Nr 94 w odległości 6 km od Lewina Brzeskiego. Posiada doskonałe połączenie komunikacyjne z Opolem, Wrocławiem, Brzegiem i Lewinem Brzeskim. Najbliższa stacja kolejowa położona na trasie relacji Opole – Wrocław znajduje się 2 km od wsi w miejscowości Przecza.

 

 

Sołectwo- Chróścina

SPOŁECZNOŚĆ:

Chróścinę zamieszkuje 312 osób (stan na koniec 2013 roku). Mieszkańcy wspólnie działają na rzecz wsi organizując integracyjne imprezy. Chróścina regularnie bierze udział w organizowanym przez Gminę Lewin Brzeski konkursie :Piękna Wieś Lewińska, w którym systematycznie zdobywa nagrody i wyróżnienia. W 2009 roku Chróścina zajęła w nim I miejsce. Bierze udział także w wojewódzkim konkursie „Piękna Wieś Opolska”.

DOCSpołeczność wsi Chróścina (27,50KB) 

Chróścina od 2007 roku uczestniczy także w wojewódzkim Programie „Odnowa Wsi”.

DOCsprawozdanie_soleckie_za_2009 Chróścina (153,50KB)

 

 Sołectwo- Chróścina

WŁADZE WSI:

Sołtys: Roman Zazula
Przewodniczący Rady Sołeckiej: Krzysztof Rak

DSC00073

WYDARZENIA I CIEKAWOSTKI:

W dniu 17 sierpnia 2007 roku przez Chróścinę w dordze z Poznania do Wiednia przejeżdżał Pony Expres - konna poczta, która w Chróścinie dokonała podmiany koni i uroczystego ślubowania pocztylionów.

Zobacz galerię: Chróścina - Pony Express

Konkurs PIĘKNA WIEŚ LEWIŃSKA 2009

Konkurs Pięka Wieś Lewińska - galeria

 

 Sołectwo-Chróścina

HISTORIA:

Pierwsze wzmianki dotyczące wsi Chróścina pochodzą z 1239r.

W granicach wsi odkryto 2 stanowiska archeologiczne. Dotyczą one śladów osadnictwa neolitycznego oraz grobu szkieletowego z X-XI w.
Z prawej strony we wsi znajduje się cmentarz, gdzie warto zobaczyć mauzoleum pochodzące z 1871 r. i ciekawe pomniki nagrobne z XIX wieku.

 

 UE Rdestnica

PRZYRODA:

Z lewej strony przed Chróściną, tuż przy drodze krajowej nr 94 znajduje się użytek ekologiczny prawem chroniony „Rdestnica”, który swą nazwę zawdzięcza chronionym roślinom, które tam występują.

Jest to niewielkie strorzecze Nysy Kłodzkiej, zajmuje powierzchnię 0,25 ha. Występują tu takie rośliny jak: rdestnica ostrolistna,rdestnica włosowata, łączeń baldaszkowy, grążel żółty i grzybienie białe.

 

 Chróścina - wyróżnienie w Konkursie Piękna Wieś Lewińska 2010

GALERIA  ZDJĘĆ:

Galeria zdjęć sołectwa CHRÓŚCINA

 Więcej na temat wsi: www.skorogoszcz.pl