×
Wyszukaj w serwisie
×

Golczowice

 Golczowice - mapa Gminy Lewin Brzeski

POŁOŻENIE:

Golczowice położone są w północno – zachodniej części gminy w odległości ok. 10 km od Lewina Brzeskiego. Wieś leży wzdłuż 2 dróg wojewódzkich Nr 459 i 460. W południowej części sołectwa znajdują się lasy iglaste wchodzące w skład Stobrawskiego Parku Krajobrazowego.

 

 Golczowice wieś

Golczowice wieś

SPOŁECZNOŚĆ:

Wieś o charakterze typowo rolniczym zamieszkana jest przez 232 osoby (stan na koniec 2013 roku). Wieś jest aktywna społecznie – organizuje i bierze udział w imprezach integracyjnych. Golczowice systematycznie biorą udział w konkursie „Piękna Wieś Lewińska”. W 2007 roku gospodarstwo Pani Weroniki Niemczyk zdobyło II miejsce w kategorii najpiękniejsza zagroda o charakterze produkcyjnym.
Wieś leży nieco na uboczu gminy, jednaką ze widać tu dużą dbałość mieszkańców o jak najlepszy jej wizerunek.
W Golczowicach funkcjonuje Ludowy Klub Sportowy w ramach którego istnieje sekcja piłki nożnej.  LKS oraz wszyscy mieszkańcy wsi korzystają z pełnowymiarowego i zadbanego boiska do piłki nożnej.

 

 Golczowice wieś

WŁADZE WSI:

Sołtys: Edyta Michaliszyn
Przewodniczący Rady Sołeckiej: Sebastian Popiela

 Golczowice wieś

ATRAKCJE TURYSTYCZNE:

Golczowice leżą w granicach Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Posiada doskonałe warunki do uprawiania sportów rowerowych – oprócz wyznaczonego szlaku rowerowego w okolicach wsi znaleźć można wiele dróg i duktów leśnych i polnych.

 

 Golczowice wieś

HISTORIA  I  ZABYTKI:

Pierwsze wzmianki na temat wsi pochodzą z 1223r. W XIX w. Golczowice stanowiły dobra ziemskie. Na ich terenie znajdowała się gorzelnia.
We wsi przeważają budynki parterowe z przełomu XIX i XX w.
We wsi znajduje się kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z 1934r. oraz kapliczka z 1850r. z figurą św. Jana Nepomucena, zachowaną w stosunkowo dobrym stanie .

W granicach wsi odkryto stanowisko archeologiczne osady kultury przeworskej z okresu wpływów rzymskich.

 

 Golczowice - uczestnik konkursu Piękna Wieś Lewińska 2010

GALERIA  ZDJĘĆ:

 Galeria zdjęć sołectwa GOLCZOWICE