×
Wyszukaj w serwisie
×

Wronów

Aktualności:

Obecnie we wsi zamieszkuje 156 osób (dane na koniec 2013).

 Pałac Wronów
Pierwsza wzmianka o wsi Wronów (Wrona) pochodzi z 1374 r., gdzie na samym początku mamy zespół pałacowy z folwarkiem pochodzący z XVIII wieku, należący początkowo do rodu Waldau
1.

W północno – zachodniej części Wronowa znajduje się wybudowany na przełomie XVIII/XIX i XX w. zespół pałacowo – parkowy z folwarkiem.

Pomnik przyrody- Dąb szypułkowy przy pałacu we Wronowie
Obecnie zespół pałacowy otoczony jest zabytkowym parkiem przypałacowym powstałym około 1840 r.(spotkać tam jednak do tej pory można  dużo  starsze drzewa), z rozległą polaną widokową na osi pałacu i otoczony promenadą.

Obok pałacu rozciąga się park przypałacowy z pomnikowymi drzewami około 250 - letnimi , głównie dębami szypułkowymi, grabami pospolitymi oraz pojedyncze okazy jesiona  wyniosłego i platana klonolistnego.

Teren ten obecnie jest własnością AWRS, dzierżawiony przez prywatnego dzierżawcę. 

Pałac WronówWnętrza PałacuWnętrza Pałacu

Wronów posiada atrakcyjne położenie agroturystyczne – położony jest niedalekoStary cmentarz we Wronowie starorzeczy Nysy Kłodzkiej, Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, które sprzyjają rozwojowi turystyki rowerowej i wędkowania.

Przed wsią, w zaroślach stary cmentarz z nagrobkami z XVIII i XIX wieku byłych mieszkańców Wronowa rodu SCHALSCH, mieszkających w nim do wybuchu II wojny światowej. Staraniem władz gminy cmentarz został uporządkowany i warto tam się choć na chwilę zajrzeć. Jest to najstarszy cmentarz tak dobrze zachowany na terenie naszej gminy.

Ruiny PGR Zawadno
W Zawadnie, niedaleko Wronowa, jest folwark z XIX/XX w oraz pozostałości po PGR.

Ruiny PGR ZawadnoRuiny PGR Zawadno

 Konkurs palmy wielkanocnej 2007

 

 

1 I trochę historii o pałacu tłumaczenie z niemieckiego – zamek Wronów, który Alexander von Schalscha w 1867 r. kupił od skarbnika Engelbert Magnata von Fűrsteberg. Jeszcze na początku XIX wieku należał on do porucznika Reinhard. Ze względu na styl życia nowego właściciela von Schalscha, zamek okazał się za mały i w 1907 r. został przebudowany i powiększony. Tę przebudowę wykonał drezdeński architekt Robert Weber. Posiadłość ta pierwotnie miała 325 ha..