Wronów
Aktualności:
Władze wsi:
Sołtys - Alojzy Witoń
Obecnie we wsi zamieszkuje 156 osób (dane na koniec 2013).
Pierwsza wzmianka o wsi Wronów (Wrona) pochodzi z 1374 r., gdzie na samym początku mamy zespół pałacowy z folwarkiem pochodzący z XVIII wieku, należący początkowo do rodu Waldau 1.
W północno – zachodniej części Wronowa znajduje się wybudowany na przełomie XVIII/XIX i XX w. zespół pałacowo – parkowy z folwarkiem.
Obecnie zespół pałacowy otoczony jest zabytkowym parkiem przypałacowym powstałym około 1840 r.(spotkać tam jednak do tej pory można dużo starsze drzewa), z rozległą polaną widokową na osi pałacu i otoczony promenadą.
Obok pałacu rozciąga się park przypałacowy z pomnikowymi drzewami około 250 - letnimi , głównie dębami szypułkowymi, grabami pospolitymi oraz pojedyncze okazy jesiona wyniosłego i platana klonolistnego.
Teren ten obecnie jest własnością AWRS, dzierżawiony przez prywatnego dzierżawcę.
Wronów posiada atrakcyjne położenie agroturystyczne – położony jest niedaleko starorzeczy Nysy Kłodzkiej, Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, które sprzyjają rozwojowi turystyki rowerowej i wędkowania.
Przed wsią, w zaroślach stary cmentarz z nagrobkami z XVIII i XIX wieku byłych mieszkańców Wronowa rodu SCHALSCH, mieszkających w nim do wybuchu II wojny światowej. Staraniem władz gminy cmentarz został uporządkowany i warto tam się choć na chwilę zajrzeć. Jest to najstarszy cmentarz tak dobrze zachowany na terenie naszej gminy.
W Zawadnie, niedaleko Wronowa, jest folwark z XIX/XX w oraz pozostałości po PGR.
Konkurs palmy wielkanocnej 2007
1 I trochę historii o pałacu tłumaczenie z niemieckiego – zamek Wronów, który Alexander von Schalscha w 1867 r. kupił od skarbnika Engelbert Magnata von Fűrsteberg. Jeszcze na początku XIX wieku należał on do porucznika Reinhard. Ze względu na styl życia nowego właściciela von Schalscha, zamek okazał się za mały i w 1907 r. został przebudowany i powiększony. Tę przebudowę wykonał drezdeński architekt Robert Weber. Posiadłość ta pierwotnie miała 325 ha..