×
Wyszukaj w serwisie
×

Mikolin

Wieś położona jest w Pradolinie Wrocławskiej w północnej części gminy Lewin Brzeski nad Odrą 5 km przed ujściem Nysy Kłodzkiej do Odry. Mikolin leży przy drodze wojewódzkiej Nr 460 na trasie Skorogoszcz – Popielów. W granicach wsi znajduje się jedyny most nad Odrą pomiędzy Opolem a Brzegiem. Sołectwo Mikolin obejmuje swoim zasięgiem również przysiółek Piaski. Obecnie wieś zamieszkuje 269 osób (stan na koniec 2013).

Mikolin posiada ciekawe tereny rekreacyjne: zabytkowy pałac i park, a wokół wsi znajduje się dużo terenów wodnych, które mogą być wykorzystane zarówno turystycznie, jak i sportowo.

We wsi znajduje się zespół dworski wzniesiony przez Jana Fryderyka V. Sauera w 1771r. W XIX w. przez 12 lat był w posiadaniu rodziny Lanckorońskich. W ramach kompleksu znajdują się: barokowa kaplica, zabudowania folwarczne oraz park krajobrazowy o luźnym układzie drzewostanu.

Przy wjeździe do wsi na terenie dawnego cmentarza stoi odrestaurowana barokowa kaplica.

W XIX w. we wsi znajdowała się szkoła ewangelicka.

W sąsiedztwie nad Odrą stoi pomnik poświęcony Żołnierzom Radzieckim, którzy polegli w tym miejscu podczas przekraczania Odry w czasie II wojny światowej (luty 1945r.).

We wsi znajduje się 8 stanowisk archeologicznych z epoki kamienia (pucharów lejkowatych), kultury łużyckiej, rzymskiej i wczesnego średniowiecza.

 

 

 • Władze wsi

  08 Grudnia 2012
   
   

  Sołtys - Jolanta Zagłoba

  Skład Rady Sołeckiej:

  Urszula Skowrońska - Przewodnicząca

  Małgorzata Nawalska - Zastępca Przewodniczącej

  Justyna Jandziak – Członek

  Andrzej Suski – Członek

  Robert Wierzbicki – Członek

   

   

  czytaj więcej
 • Mikolin z lotu ptaka

  11 Sierpnia 2011
   1  2 3
  czytaj więcej
 • Mała wieś z Dużą Historią

  07 Lipca 2010

  Mikolin  Wieś wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach pisanych, jako Niclino, w sporządzonym w latach 1303 – 1306, za czasów panowania  biskupa wrocławskiego  Henryka z Wierzbna, spisie uposażeń diecezji wrocławskiej w archidiakonacie opolskim, znanym jako Rejestr Ujazdu (łac. Registrum Wyasdense). W 1532  roku miejscowość wzmiankowana jest jako Nicklyn.

  czytaj więcej
 • Żyjący Mikolin - Zabawa dla Dzieci

  21 Kwietnia 2011

  1Zabawa odbyła się w świetlicy wiejskiej w miejscowośi Mikolin. Dzieci bawiły się wspaniale . Więcej zdjęć na podstronie.

  czytaj więcej
 • Pomnik upamiętnienia Nazw Wsi

  28 Lipca 2010

  PomnikPomnik na którym mieszkańcy upamiętnili nazwy Swojej Ukochanej Miejscowości "Z miłości do swojej ziemi Mieszkańcy MIkolin Maj 2005r.".

  czytaj więcej
 • Dwór rokokowy

  28 Lipca 2010

  DworekDwór rokokowy, parterowy z facjatą wzniesiony przez Jana Fryderyka von Sauer w 1771 roku. W XIX wieku w posiadaniu rodziny Lanckorońskich.

  czytaj więcej
 • Kaplica na cmentarzu

  28 Lipca 2010

  KapliczkaKaplica znajduje się na cmentarzu w Mikolinie

  czytaj więcej
 • Pomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie

  28 Lipca 2010

  PomnikPomnik Żołnierzy Radzieckich w Mikolinie  poświęcony pamięci żołnierzy Pierwszego Ukraińskiego Frontu Armii Czerwonej, poległych w dniach 23–30 stycznia 1945 roku, podczas forsowania Odry na odcinku od Lipek do Żelaznej pod Opolem.

  czytaj więcej
 • Galeria

  02 Sierpnia 2010
  Galeria
  DSCF1425.jpeg  DSCF1373.jpeg DSCF1382.jpeg
  DSCF1397.jpeg  DSCF1399.jpeg  DSCF1355.jpeg
   DSCF1404.jpeg    

                                                                   Zdjęcia umieszczone na podstronach wsi Mikolin  sa własnością osoby prywatnej . Rozpowszechnianie , edytowanie ,kopiowanie zbronione bez zgody autora .

  czytaj więcej