×
Wyszukaj w serwisie
×

"Wdzięczność jest pieśnią duszy”

    Wczoraj, tj. 29 października 2013 roku w Miejsko – Gminnym Domu Kultury w Lewinie Brzeskim odbył się koncert słowno – muzyczny pn. „Wdzięczność jest pieśnią duszy” w wykonaniu muzyków z różnych zakątków Polski. Tematem przewodnim tego wydarzenia kulturalnego była Ojczyzna a cały koncert był poświęcony oddaniu hołdu bohaterowi Marianowi „Kantorowi” Mirskiemu, zaangażowanemu w walkę o polskość  i  jego synowi Tadeuszowi Kantorowi, polskiemu artyście jako wspomnienie ich zasług dla Ojczyzny. Organizatorami byli: Marian Kosiński, Stanisław Przybyło, Edward Traka, Stanisław Włostowski a współorganizatorem była Gmina Lewin Brzeski. Prowadzącym tej uroczystości był Edward Podolski. Całość muzyczną uświetnił występ artystów: Teresy Wójcik, Heleny Prach, Eugeniusza Elerowskiego, Józefa Chimiaka, muzykującej rodziny Kosińskich, Marcina Świerada, Eugeniusza Elerowskiego, Józefa Jeżewskiego, Wiesława Katolika a także Juliana Zegara, który występował w imieniu gości z Podkarpacia.

Koncert rozpoczął się Polonezem „Pożegnanie Ojczyzny”, w wykonaniu Pani Teresy Wójcik. W czasie trwania występu wykonano pieśni powstańcze, balladę przy akompaniamencie gitary, recytowano poezję. Wśród zaproszonych gości byli mieszkańcy Podkarpacia, młodzież gimnazjalna a także mieszkańcy gminy Lewin Brzeski. Na zakończenie wspólnie zaśpiewano „Jak długo w naszych sercach” i „Płonie ognisko i szumią knieje”.

Nastrój, jaki wytworzył się w czasie trwania uroczystości był magiczny i niepowtarzalny. To artystyczne, pełne nostalgii przedstawienie historii tamtych wydarzeń z pewnością uzmysłowiło wielu słuchaczom sens walki o polskość i obronę Ojczyzny.

Była to wspaniała lekcja patriotyzmu, która na pewno długo zapadnie w pamięci wszystkich jej uczestników.