×
Wyszukaj w serwisie
×

Obchody Święta Niepodległości

Dzień Niepodległości – Czas radości - tym hasłem rozpoczął się cykl imprez, upamiętniających 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Naród Polski. Obchody odbywały się w trzech głównych miejscowościach naszej Gminy – Łosiowie, Skorogoszczy i Lewinie Brzeskim.

Uroczystość rozpoczęła się w dniu 10 listopada 2013 r. Mszą Świętą w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Łosiowie. Mszę odprawił ksiądz Proboszcz Leszek Włodarczyk a przy ołtarzu pełniły wartę poczty sztandarowe uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łosiowie wsparte przez kombatantów.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Gminy Lewin Brzeski: Pan Burmistrz Artur Kotara, jego zastępca Dariusz Struski, sołtys Łosiowa – Mieczysław Adaszyński a także skarbnik Gminy Lewin Brzeski – Pani Urszula Smolińska. Msza prowadzona była pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Upamiętniono pamięć tych, którzy w walce o niepodległą Polskę poświęcili swoje życie. Ks. Leszek Włodarczyk podkreślił, jak ważną sferą był w tamtych czasach patriotyzm i miłość do Ojczyzny.

Zaraz po Mszy Świętej rozpoczął się „I Bieg Niepodległości”. Cała impreza miała charakter pikniku. Jak podkreślił sołtys Łosiowa, Pan Mieczysław Adaszyński, świętowanie niepodległości to czas radosny i właśnie w ten sposób celebrowano ten dzień. W rywalizacji biegowej wzięło udział 69 zawodników, w tym na głównym biegu o długości 2, 2 km wystartowało 21 dorosłych. Dla zwycięzców na mecie czekały nagrody a dzieciom wręczono puchary. Tym razem również nie zabrakło ciepłego posiłku. Pyszną zupę grochową dla wszystkich uczestników tego wydarzenia przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna w Lewinie Brzeskim.

O godzinie 15.00 uczestnicy wydarzenia spotkali się w Wiejskim Domu Kultury w Łosiowie, aby wziąć udział w przedstawieniu zorganizowanym przez łosiowskich przedszkolaków, uczniów Szkoły Podstawowej a także uczniów Gimnazjum. Imprezę rozpoczął swoim przemówieniem Pan Burmistrz Artur Kotara, wraz z sołtysem Mieczysławem Adaszyńskim, dziękując zgromadzonym za udział w uroczystościach i zapraszając do wspólnego świętowania tego radosnego dnia.

Najmłodsi artyści, ubrani w biało-czerwone stroje zaprezentowali się w ludowych tańcach a także recytowali wiersze.  Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjaliści przedstawili za pomocą wierszy, pieśni, grając na instrumentach opowieść, dotyczącą tamtych wydarzeń. Wszyscy artyści dowiedli, że posiadają wiele talentów, a przygotowana inscenizacja była doskonałą lekcją historii. 

Uwieńczeniem uroczystości był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Małgorzaty Kulińskiej i Wiesława Katolika. Po koncercie odbyła się zabawa taneczna. Organizatorzy i sponsorzy i osoby prywatne zapewniły poczęstunek dla wszystkich uczestników. Pyszne ciasto zapewnili rodzice uczniów i przedszkolaków.

Dnia 11 listopada 2013 r. o godz. 11.30 w kościele parafialnym p.w. Św. Jakuba w Skorogoszczy odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny. Mszę świętą koncelebrował proboszcz parafii ks. Tomasz Struzik. We Mszy uczestniczyły poczty sztandarowe: Kombatantów, Straży Pożarnej, Szkoły Podstawowej oraz Marianek ze Skorogoszczy. Na uroczystej Mszy Św. obecni byli również Burmistrz Artur Kotara oraz zastępca Dariusz Struski. O godz. 15.00 miała miejsce dalsza część Święta Niepodległości. Po nabożeństwie i inscenizacji o św. Marcinie miał miejsce przemarsz ze św. Marcinem na „Ognisko Patriotyzmu” (pod wieżą ciśnień). W programie artystycznym wystąpiły dzieci z III klasy Szkoły Podstawowej w Skorogoszczy wraz z opiekunem panią Różą Fiałką. Przy okazji świętowania zadebiutowały przed publicznością Kinga Szewczuk-gitara i  Natalia Golonka-skrzypce. Gościem wieczoru był duet gitarowy Jan Sitek i Dariusz Czarny, muzyk z zespołu Stara Dobre Małżeństwo. Żołnierze z 10. Opolskiej Brygady Logistycznej opowiedzieli o specyfice misji pokojowych polskich wojsk. Program przeplatany był wspólnym śpiewem przy ognisku.  Marcinowe rogaliki i inny poczęstunek przygotowali członkowie Rady Parafialnej i TRL „Zielony Most” w Skorogoszczy. Burmistrz Artur Kotara podziękował organizatorom i mieszkańcom za zaproszenie do wspólnego świętowania rocznicy Niepodległości w Skorogoszczy.

Wieczorem tego samego dnia rocznicę odzyskanie niepodległości pod hasłem „Święto Radości z Niepodległości” uczczono w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Marii Panny w Lewinie Brzeskim. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą koncelebrował ksiądz proboszcz Krzysztof Dudojć a uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminnych - Pan Burmistrz Artur Kotara wraz z zastępcą Dariuszem Struskim. W czasie Mszy modlono się ku pamięci wszystkich, którzy walczyli w obronie polskości a dzięki którym możemy teraz mieszkać w wolnym kraju.

Po Mszy Świętej rozpoczął się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu sopranistki Małgorzaty Kulińskiej i barytona Janusza Tekiela.

Szczególnym momentem uroczystości był występ lokalnego chóru „CANTO UNITIS”  z Lewina Brzeskiego, prowadzonego przez dyrygenta Przemysława Ślęzaka. Chór zaprezentował wzniosłe pieśni patriotyczne. Warto przy tym podkreślić, że nasz lewiński chór zdobył II miejsce w Wojewódzkim Festiwalu Pieśni Patriotycznej „TOBIE POLSKO„ w Olszance. Występ chóru przeplatany był prezentacją wierszy, poświęconych tematyce niepodległości, które recytowały absolwentki Gimnazjum z Lewina Brzeskiego:  Monika i Agnieszka Wolne,  Ada Wysocka i Anna Oleksy.

Wydarzenie przyciągnęło mnóstwo widzów, którzy w skupieniu, i niewątpliwie wzruszeniu, świętowali tę uroczystość. Efekty świetlono – dźwiękowe zapewnił Miejsko – Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim.

Organizatory w osobie ks. Krzysztofa Dudojć i Burmistrza Artura Kotary podziękowali wszystkim uczestnikom za tak liczne przybycie i chęć uczestniczenia w tym szczególnym wydarzeniu.

Zapraszamy do fotorelacji z tych wspaniałych wydarzenia.

 

Wydarzenia 10 listopada w Łosiowie:

 

 

Wydarzenia 11 listopada w Skorogoszczy:

 

 

Wydarzenia 11 listopada w Lewinie Brzeskim: