×
Wyszukaj w serwisie
×

„Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”

Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lewinie Brzeskim z początkiem listopada 2013 roku ponownie ruszyła z projektem Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki. W pierwszej turze spotkań w bibliotece wzięło udział dziewięć grup z lewińskich przedszkoli, aby wraz ze swoimi bajkowymi opiekunami ze Stumilowego Lasu zanurzyć się w fantastyczny świat książek pełnych ciekawych historii i tajemnic otaczającego nas świata.

Przedszkolaki podzielone na trzy grupy wiekowe uczestniczyły w różnych tematycznie zajęciach. Tak więc spotkania dla najmłodszych dzieci - podopiecznych małego Prosiaczka – zostały objęte jednym wspólnym tytułem: „Poznajemy świat przyrody z Prosiaczkiem”. Przedszkolaki, którym w trakcie zajęć towarzyszył Kubuś Puchatek, odwiedziły bibliotekę, aby uczestniczyć w zajęciach „Z piaskownicy w świat z Kubusiem Puchatkiem”. Natomiast najstarsze grupy, które pod swe skrzydła wzięła Sowa Przemądrzała, uczestniczyły w pierwszym spotkaniu z cyklu „Naukowy zawrót głowy Przemądrzałej Sowy”.

Prosiaczek na dobry początek oprowadził swoich podopiecznych po świecie roślin. Dzieci usłyszały niesamowitą opowieść o Jasiu i zaczarowanej fasoli i przekonały się, że w zwykłych fasolkach też tkwi trochę magii, bo wystarczy im trochę ziemi, wody i słońca, aby zaczęły rosnąć. Maluchy dowiedziały się, jakie są etapy wzrostu roślinki i na chwilę same stały się takimi fasolkami, które pięknie wyrosły w bibliotecznym kąciku dla dzieci. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało doniczkę ze swoim imieniem i samodzielnie zasadziło w niej fasolkę.

Kubuś Puchatek na czas spotkań z naszymi przedszkolakami musiał wyposażyć się w walizkę, bo zabrał swych podopiecznych z piaskownicy aż do Chin. Dzieci dowiedziały się, że Chiny to duży kraj, ale znajdujący się bardzo daleko od nas, więc musieliśmy wybrać odpowiedni środek transportu. Gdy już tam dojechaliśmy, przedszkolaki poznały kilka najistotniejszych faktów o zwiedzanym miejscu i o jego mieszkańcach. Aby się do nich upodobnić, zrobiliśmy sobie chińskie czapki i zatańczyliśmy w nich do chińskiej piosenki dla dzieci, która opowiadała o porcelanowej laleczce. Udana partyjka w chińczyka zamknęła spotkania dla zaczytanych przedszkolaków z Kubusiem Puchatkiem.

Sowa Przemądrzała jako najmądrzejsze stworzenie w Stumilowym Lesie umożliwiła swoim grupom przeżycie ciekawej przygody z nauką. Na pierwszych zajęciach dzieci dowiedziały się najważniejszych rzeczy o wodzie. Przekonały się, że z użyciem przedmiotów codziennego użytku można przeprowadzać fascynujące, ale niezwykle łatwe do wykonania w domowych warunkach, eksperymenty z wodą w roli głównej. Na tych kilkadziesiąt minut przekształciliśmy kącik dla dzieci w laboratorium naukowe i „czarowaliśmy”, nie używając żadnych zaklęć. I tak przewracaliśmy szklanki do góry dnem nie wylewając wcale ich zawartości, sprawialiśmy, że jajka nie tonęły w wodnej kąpieli oraz robiliśmy ocean w plastikowych butelkach.

Na początku każdych zajęć gorąco zachęcamy przedszkolaków do korzystania z zasobów naszej biblioteki. Tutaj również to czynimy, dziękując za udane zajęcia i zapraszając na kolejną turę spotkań „Przedszkolaki – zaczytane dzieciaki”.