×
Wyszukaj w serwisie
×

XVIII. Biesiada Kresowa za nami

W sobotę 16 listopada 2013 r. w Lewinie Brzeskim odbyła się XVIII. Biesiada Kresowa. Impreza zgromadziła ponad dwustu biesiadników, którzy wspólnie bawiąc się, wspominali tradycje mieszkańców ziem wschodnich. Wśród uczestników spotkania Kresowiaków nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych w osobach: Burmistrza Artura Kotary, starosty powiatu brzeskiego pana Macieja Stefańskiego wraz z żoną, przedstawicieli Rady Miejskiej i Rady Powiatu a także księży z parafii Lewin Brzeski, Skorogoszcz i Łosiów.

W Lewinie Brzeskim Biesiada Kresowa organizowana jest od kilkunastu lat. Przy Kapeli Podwórkowej "Lewiniacy", zespole "Ta joj" oraz zaproszonych zespołów, ponad dwustu uczestników biesiady ma okazję wrócić do lat młodości i powspominać czasy kiedy mieszkali jeszcze na Kresach.

Biesiada jest podzielona na dwie części. W pierwszej części przy degustacji potraw kresowych (takich jak pierogi, bigos czy smalec)  prezentowany jest program artystyczny na scenie. Natomiast w drugiej części jest tak zwana "pohulanka" czyli zabawa dla uczestników biesiady.  Impreza trwała do białego rana.

Pomysł na imprezę biesiadniczą zrodził się, ponieważ na terenie miasta i gminy Lewin Brzeski zamieszkuje bardzo wielu "Ludzi z kresów". Na spotkaniu tym mają okazję wrócić wspomnieniami do miejsc swojego dzieciństwa i młodości, pośpiewać, pokosztować potraw wschodnich jak również pobawić się na zabawie. Podczas imprezy prezentują się miejscowe zespoły kresowe jak również zespoły kresowe z zaprzyjaźnionych gmin. W tym roku gwiazdą wieczoru był zespół ,,OTAWA,, z Ukrainy.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.