×
Wyszukaj w serwisie
×

Pisanie piórem doskonali charakter, uczy cierpliwości i staranności...

1.jpeg

We współczesnych nam czasach wszyscy się gdzieś spieszymy, więc szybko musimy przekazywać wiadomości oraz równie szybko je otrzymywać. Świetnie, jeśli nie zapomnimy przy tym, że to tylko sposób błyskawicznej komunikacji. A gdzie zgubiliśmy radość z samego pisania? Napisanie listu to cały obrzęd; należy sięgnąć po papeterię, zaadresować kopertę, no i pisać, pisać, pisać... Spośród wszystkich znanych nam narzędzi służących do pisania, to pióro jest najszlachetniejsze. Jemu właśnie poświęcony był nasz konkurs Pięknego Pisania Piórem, który ogłosiłyśmy i przeprowadziłyśmy w grudniu b.r. Zasady i regulamin podane zostały na stronach UMiG w Lewinie oraz szkół będących organizatorami, czyli PSP w Lewinie Brzeskim oraz Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków. W zamyśle miałyśmy przypomnienie sztuki pisania listu, czyli epistolografii.

W trzech kategoriach wiekowych uczestnicy pisali prace na zadany temat i wykonywali ozdobny papier listowy. W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkoły podstawowej w Łosiowie, z PSP w Lewinie Brzeskim z naszego gimnazjum. Wpłynęło 130 prac, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu. Doprawdy trudno było zdecydować, które listy są najlepsze, ale komisja biorąc pod uwagę tzw. całokształt, wyłoniła 11 prac nagrodzonych i kilkanaście do wyróżnienia. W czwartkowe przedpołudnie spotkaliśmy się w sali kolumnowej, swoją obecnością uroczystość uświetnił pan wiceburmistrz Dariusz Struski, który pięknie powiedział o pisaniu piórem, o rozwijaniu zapomnianych umiejętności i o pasjach. Pani dyrektor Zuzanna Gwarys zachęcała uczniów do sięgania po trudną sztukę kaligrafii jako filozofii życiowej wymagającej cierpliwości i samodyscypliny. Z kolei dyrektor szkoły podstawowej, pan Zdzisław Biernacki przypomniał o historii pisania piórem. Wraz z uczniami szkoły z Łosiowa przybyła polonistka, pani Ludmiła Barszcz, pasjonatka zawodu, pisząca piórem od zawsze. Były piękne nagrody, oczywiście związane z ideą konkursu, czyli wspaniałe pióra, zestawy do kaligrafii i papeterie. Wyróżnieni uczniowie otrzymali zestawy promujące nasza gminę. Powiedziano wiele miłych słów o rozwijaniu zainteresowań, pielęgnowaniu tradycji i podejmowaniu trudu. Nasi laureaci i pozostali uczestnicy wspaniale czuli się w pięknych wnętrzach pałacu, zachowywali się godnie i z powagą.

Zaprosiłyśmy wszystkich na przyszły rok i jesteśmy przekonane, że uczniowie skorzystają z naszego zaproszenia, bo nasz konkurs jest piękny, mądry i ...elegancki. Nieskromnie, ale zgodnie z prawdą napisały pomysłodawczynie i organizatorki imprezy: Jolanta Łuczyńska i Małgorzata Olbert.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować sponsorom nagród: Bankowi Spółdzielczemu Grodków - Łosiów, firmie MARPONET z Lewina Brzeskiego oraz dyrektorom obydwu szkół będących organizatorami konkursu.

Laureaci

Klasy 1-3

  1. Szymon Krawczyk z klasy 2 - Lewin Brzeski
  2. Magdalena Gawrońska z klasy 3 - Łosiów
  3. Kinga Joniak z klasy 3c - Lewin Brzeski i Kacper Jarosz z klasy 3a - Lewin Brzeski

Klasy 4-6

  1. Estera Dzieniszewska z klasy 6 - Łosiów
  2. Maria Kowal z klasy 5a - Lewin Brzeski ex aequo z Aleksandrą Jach z klasy 6a - Lewin Brzeski
  3. Wiktoria Lichtańska z klasy 6a - Lewin Brzeski ex aequo z Natalią Błaszko z klasy 5b - Lewin Brzeski

Klasy Gimnazjalne

  1. Izabela Barth
  2. Julia Łaskarzewska
  3. Karolina Pietras